Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rusya'ya ihracatta sıkıntı var

Antalya'nın en fazla ihracat yaptığı ülkelerin başında yer alan Rusya'nın 18 Antalyalı firmaya tarife dışı engelleme koymasına karşı çözüm arayan AİB, bugün Bakanlık'ta eylem planı sunumu yapacak

Giriş Tarihi: 22.4.2014
Antalya İhracatçılar Birliği (aib) Başkanı Mustafa Satıcı, bugün Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'e sebzelerin üzerinde sineklerin bıraktığı darbeler nedeniyle ihracata kısıtlamalar getiren Rusya Federasyonu'na karşı eylem planı sunacak. Son 1 aydır Rusya'ya gönderilen yaş sebze ve meyvelerin üzerinde organik ürün olduğunu kanıtlayan sinekböcek türlerinin görülmesi nedeniyle, 18 firma karantinaya alındı. İlaç kalıntısı gibi ciddi bahaneler içermeyen bu engellemelerin yanı sıra, ürünlerin çok fazla denetimden geçirilmesi ihracatçıları zor durumda bırakabiliyor.

TARİFE DIŞI ENGELLER

Son bir aydır Rusya'nın Antalyalı firmalara kısıtlama getirmesinden dolayı ihracatçıların sıkıntı yaşadığını belirten Mustafa Satıcı, "Tarım konusu her ülkenin hassas konusudur. Her ülke kendi üreticilerini korumak adına tarife dışı engellerle ithalatları zorlaştırabiliyor. Önemli olan ortak paydada bir araya gelinmesi. Aslında Rusların yaptığı doğru değil. Dünya Ticaret Örgütü kurallarına da uygun değil" dedi.

ÇOK KONTROL EDİLİYOR
Ekonomi Bakanlığı ve büyükelçiliğin de dahil olduğu bir çalışma içinde olduklarını belirten Satıcı, "Özel ve kamu bu konuda tam konsantrasyon sağlamış durumda. Bir eylem planı düşünülüyor. Alıcı ülkeyle müzakere yapıyoruz. İki tarafın bakanlıkları ve yetkilileri bir araya gelip istişare etmeleri gerekiyor. Ürünlerimizin özellikle Rusya'ya ihracat edilirken çok fazla kontrol ve denetimden geçirilmesi, bazen işadamlarımızı sıkıntıya sokabiliyor" diye konuştu.

ORGANİK OLANLAR İADE
İhracatta Rusya'ya bağımlı olduğumuz için eleştirilerde belli bir noktanın ötesine geçemeyeceklerini de ifade eden Satıcı, söz konusu problemin ana kaynağının ürünlerin üzerindeki sinekler olduğunu söyledi. Havaların ısınmasıyla seralarda, bahçelerde sinekler olduğunu belirten Satıcı, "Tek tek ürünleri kontrol etme şansınız şok. Bir kontrol zafiyeti söz konusu değil. İlaç kullanılsa, sinekler ölür. Ama insan sağlığına sineklerin zararı yok. Sadece ürünün dayanma süresini azaltır, görüntüsünü bozar. Türkiye'de birçok insan özellikle bu şekilde olan ürünleri organik olduğunu göstermesi açısından özellikle tercih ediyor" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya'ya ihracatta sıkıntı var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN