Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kruvaziyer'de hedef 1 milyon zengin turist

Antalya Limanı'na gelen kruvaziyer yolcusunun 2023 yılında 1 milyon olacağını belirten Port Akdeniz'in Genel Müdürü Sert, şehrin bu potansiyelden yararlanamadığını söyledi

Giriş Tarihi: 23.4.2014
Antalya Limanı'na bu yıl en az 80 geminin demir atmasıyla 200 bin kruvaziyer yolcusunun geleceğini açıklayan Port Akdeniz'in Genel Müdürü Özgür Sert, 2023 yılında 1 milyon yolcu hedefine rahatlıkla ulaşılabileceğini söyledi. Yeniledikleri yolcu terminalini şu anda yüzde 25 kapasiteyle kullandıklarını açıklayan Sert, kruvaziyer turizminde acentelerin 2 yıl sonrasının planlamasını yapmasıyla geleceği görebildiklerini söyledi. Dünyadaki 25 milyon kruvaziyer yolcusunun 4.5 milyonunu kendi liman işletmelerinde ağırlayan Global Liman İşletmeleri Şirketi'nin bir mensubu olduğunu hatırlatan Sert, "Bu alanda şirketimiz dünyanın en büyüğü oldu. Yani Antalya'da bu işi sıradan bir firma yapmıyor" dedi.

GÖTÜRECEK YER YOK

Geçen yıl gelen 170 bin yolcunun büyük çoğunluğunun kent merkezini görmeden direkt havalimanına gittiğini belirten Sert, gelir düzeyi daha yüksek olan bu turist grubundan kentin faydalanamadığını söyledi. Öncelikle merkeze götürmek için kamunun turlar düzenlemesi gerektiğini belirten Sert, "Çoğunluğu Kuzey Avrupa'dan gelen bu turistler, kolundan tutulup tekne turuna çıkartılacak insanlar değil. Bağırışı, çağırışı sevmiyorlar. Turistlerin beklentilerine uygun götürecek yer yok" diye konuştu.

KRUVAZİYER ŞEHRE KAZANDIRIR

Antalya'nın 2023 yılında çok rahat şekilde Kuşadası rakamına ulaşacağını, ama şehrin birlikte çalışması gerektiğinin altını çizen Sert, "Çaba lazım, ortak akıl üretmek, yerel otoritenin, STK'ların beraber hareket etmesi lazım. Liman olarak iyi operasyon sunuyoruz, bundan mutlular. Ama insanlar limanı görmeye gelmiyor. Turist limanın kalitesini sormaz, gezilecek görülecek yerleri merak eder. Kruvaziyer şehre kazandırır, limana kazandırmaz. Şehre getirisi büyüktür" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kruvaziyer'de hedef 1 milyon zengin turist
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN