Kumbul'dan veryansın

CHP'nin Antalya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Bekir Kumbul, partisinin Antalya'da büyük hüsrana uğramasında rol oynayan aktörleri ve yapılan yanlışları açıkladı, İl Başkanı Devrim Kök'ü istifaya davet etti

Giriş Tarihi: 23.4.2014
CHP'nin Antalya'daki duayen isimlerinden Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı ve 2014 seçimlerinin aday adayı Bekir Kumbul, içini Sabah Akdeniz'e döktü. CHP'nin yerel seçimlerde başarısız olmasındaki sebepleri sıralayan Kumbul, tek sorumlunun yönetim olduğunu ve CHP İl Başkanı Devrim Kök'ün acilen istifa etmesi gerektiğini söyledi.

BU ÇOCUK BUNU YAPAMAZ

Başarısızlıkta payı olan isimleri tek tek açıklayan Kumbul, "Antalya'da seçimin kaybedilmesinde genel merkezdeki beşli sorumlu, CHP İzmir Milletvekili ve Antalya Müfettişi Erdal Aksünger, CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar ile CHP İl Başkanı Devrim Kök sorumludur. Biz kimsenin düşmanı falan değiliz ama Kök seçildiğinde 'Bu çocuk bunu yönetemez' dedik. Neticede yönetemedi ve kaybettik" dedi.

BİLDİKLERİNİ OKUDULAR

Mevcut yönetimin seçim dönemi boyunca hiç kimseye herhangi bir konuda fikir danışmadığını ve kendi bildiğini okuduğunu ifade eden Kumbul, "Her kentin akilleri vardır. Biz ne için adaylığımızı koyduk, dedik ki 'Çerçeve genişledi.' Bu çerçeve içerisinde köylü, Yörük yoğunlukta, partinin bunlara ihtiyacı var. Önceki seçimlerde de bu gözüküyor. 'Oralarda bilinen, tanınan isimlere ihtiyaç var' dedik. Yola çıktık ve 3 kere tur attık. Gitmediğimiz sivil toplum kuruluşu, yemek yemediğimiz muhtar kalmadı. Çok güzel bir ambiyans yakaladık. Bunu, kaybetmeyelim diye yaptık. Sonra da 'Biz mevcut ile yola devam edeceğiz' dendi, buna da hiçbir şey demedik. Ben Büyükşehir Belediye Başkan aday adayıyım, daha önce bu kentte başkanlık ve milletvekilliği yaptım. Aday göstermezseniz bile sorun, birlikte akıl yürütelim. Hiçbir şey sorulmuyor. Kim buranın akilleri onu da bilemiyorum ama ben baştaki beşliyi, ikide bir buraya gelip örgütü bile dizayn etmeye çalışan Erdal Aksünger'i ve dizayn ettiği Devrim'i suçlarım" şeklinde konuştu.

PARTİYİ İKİYE BÖLDÜ
İl yönetiminin partiyi ikiye böldüğünü ve yaşanan savaşta partinin büyük zarar gördüğünü aktaran Kumbul, "Bana sadece oy ver dendi. Meclis üyelerini dizayn ederken bile fikir almadılar. 'Sen sadece oy ver ve oy toplayıver' diyorlar. Böyle bir şey var mı? İnsanı yutkunduruyorlar. Böyle bir şey olamaz. Aday göstermediniz, tamam, başka türlü de kazanılacaktır, buna da tamam. Fakat ilçeleri dizayn ederken hiç değilse 'Gel birlikte yapalım' deyin. Yok, bunu da yapmıyorlar, kenara çekiyorlar. Hatta hafif yollu yaparak şu telkin ediliyor; 'Bu Baykalcı.' Ben neden Baykalcı oldum onu da anlamadım. Benim temel düşüncem iki tarafı buluşturup, barıştırmaktı. Parti kavgalı olursa bu parti kazanabilir mi? Kazanamadı da. İlla bir yafta yapıştırılacak ya, kendisi de bir tarafın parçası o zaman. Bir sürü yanlış, her yer yanlış. Sonuç bu oldu işte" dedi.

BAŞARISIZLIĞIN KİTABI

CHP il yönetiminin başarısızlığın kitabını yazdığını ifade eden Kumbul, Devrim Kök'ün başkanlık görevi için hazır olmadığını ima etti. Kumbul sözlerine şu şekilde devam etti: "Aday olmaya gidiyorum. 'Paranızı yatırmazsanız aday olamazsınız' dediler öncelikle. Sonra da buna hiç dikkat etmeden aday belirlediler. Gerçekten eğitim alması gereken adaylar vardı. Eğitim vermeden aday yaptılar. Her yeri hata dolu çocuğun, ham. Ham bu Devrim çocuk. Ben gezmeye giderken bile haber veriyorum. Partiyi ayağa kaldırıyorum ilçe ve köylerde, onlar da yatıyor. Başvuru yapmadan önce telefon ettim il başkanlığına, 'Yarın geliyorum' dedim. Gittim bir arkadaş karşıladı bizi ve adaylık başvurumu yaptım. Bir ilin il başkanı Büyükşehir Belediye Başkan aday adayına nezaketen telefon açar, gerekli konuşmayı yapıp hayırlı olsun der. Eğer bunda acizsen durmayacaksın orada. Ya da taraflısın bu kadar basit. Baktım ki iş karışıyor, sıkıntıdan kurtulmak istiyorsanız, sandığı koyun, seçim yapın dedim. Onu da yapamadılar. Yaptıkları yerleri de karıştırdılar zaten. Belediye başkan adaylarını tayin etmeden, meclis üyeleri için sandık koyuyorsun. Bu nasıl bir sistem. Belki adayın çalışmak istemeyeceği üyeler olacak o listede. Yapılması gereken tüm hatalar Antalya'da yapılmıştır. Seçim nasıl kaybedilir adlı bir kitap hazırlamaya kalksanız burada yapılanlardan bir satır daha fazla bir şey yazamazsınız."

PARTİ DAĞILIR
CHP İl Başkanı Devrim Kök'ün acilen istifa etmesi gerektiğini aktaran Kumbul, sözlerine şu şekilde devam etti: "Net söylüyorum, Devrim Kök istifa etmediği takdirde parti darmadağın olur. İlçeler istifa etmeye başladı. İstifa edilecek ve ardından bu kentte ya seçime gidilecek ya da bir akil arkadaşa seçime kadar toparla burayı denecek. Ben adaylara hata bulmam, adayları gösterenlere hata bulurum. İlçeler işin içerisine girdiğinde Akaydın'ın olamayacağını bizler görüyorsak başkaları bunu niye görmedi. Aday bunu göremeyebilir ama karar vericilerin bunu görmesi gerekir. Partiyi birleştirip, bütünleştirip bir ortak aday bulunmadığı için seçim kaybedildi, kesin sebep budur. MHP'nin oyları neden yükseldi? Sayın Kemal Çelik daha önce de aday oldu. Nereden geldi bu oylar. Yörükler Çelik'i desteklemeye karar verdi. Oraya giden oy CHP'nin oyudur. Yuttum bunların hepsini. Çekemiyor denmesin diye hep yuttum bunları. Ama karar vericiler bu hataları yaptı ve bu noktaya geldik. Süt döküldü şimdi. Süt döküldü mü toplanması kolay değildir."

EVCİLMEN'E HATA YAPILDI
Muratpaşa'da yaşanan aday krizinin hatalar zincirinin son halkası olduğuna dikkat çeken Kumbul, "İşin tuzu biberi de Sayın Evcilmen'i değiştirmeleri oldu. Son ana kadar, 1 ay kala, aday değiştirildi. Aday adayları var, insanlar deli gibi koşturuyor, bir sürü masraf ettiriyorsun insanlara. Hiç olmadı aday adaylarından birini aday yap. Evcilmen'e 'Aday sensin' dediler. Bizim arkadaşlarımız Evcilmen'e ateş püskürüyor olabilir. Ama sen bu kadar insanı rencide edeceksin, ona rağmen otursun, partiye katkıda bulunsun isteyeceksin. Yapamaz. Psikoloji diye bir şey var" dedi

UMUDUM TÜKENİYOR
Seçim sürecinin her anında büyük hatalar yapıldığını ve bu hatalar sonucunda CHP'nin mağlup olduğunu belirten Kumbul, "İçim yanıyor, içim. Bundan sonrası için de umudum yok desem yeridir. Her geçen gün umudum tükeniyor. Yaklaşık 5 sene önce delege bile yapmadıkları için istifa etmeye karar verdim. Sonra Kılıçdaroğlu gelince bir şey olacak galiba dedik. Malum yerler 'Mersin ve Antalya'da sıkıntılar var, bir dolaş bakalım' dediği için ayağa kalkmıştım ben. Kendi başıma yapmadım ben hiçbir şeyi. Ben kenara çekilmiş, durumu izliyordum."

KAYBETMEK İÇİN ÇOK UĞRAŞTILAR
Kazanılması kesin olan bir seçim bölgesini kaybederek zor bir işin başarıldığını aktaran Kumbul, sözlerini şu şekilde noktaladı: "Bunların hepsi hatadır. 1 tane değil ki hata. Güle oynaya, türkü söyleyerek alınacak bir seçim bölgesiydi burası ama kaybedilmesi için bütün hatalar yapıldı, bu oldu. Bunu yapan yöneticilerdir. Hiç kimseye kabahat bulmayacaklar. O kadar çok kırıcı ve rencide edici hatalar yapıldı ki son noktada buraya gelindi. Devrim Kök partinin başında kaldığı süre boyunca partiyi küçültmeye ve dağıtmaya devam ediyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kumbul'dan veryansın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN