Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AB şartı Isparta gülüne yaradı

Giriş Tarihi: 25.4.2014
Isparta'da uzun yıllardır kozmetik sektöründe faaliyet gösteren işadamı Barış Gümüş, gülyağı sektörünün devi Sebat Gülyağı şirketi ve inşaat sektörünün deneyimli ismi Bülent Gündüz ortaklığındaki Meyve Kozmetik Şirketi, AB standartlarına uygun bir kozmetik markası oluşturdu.

STANDARTLARA UYULMALI
'Happy Body' markasıyla kozmetik ürünleri üzerine yatırım kararı alıp tüm planlamalarını yapan şirket, AB'nin kozmetik sektörüne 'İyi Üretim Uygulaması' zorunluluğu getirmesiyle 2 milyon lira değerindeki bu yatırımı erteleme kararı aldı. Şirketin yönetim kurulu üyelerinden Barış Gümüş, AB'ye aday olan Türkiye'nin AB'nin ürün standartlarına uyma zorunluluğu olduğunu hatırlatarak, "AB'de kozmetikçilerin uygulamalarını, çalışmaların belirleyen IFRA diye bir kurum var. Bu kurum, 'AB'ye üye ve aday olan ya da AB ülkelerine kozmetik ihracatı yapan firmalar, güvenli ürün denetimi yapmak zorundadır' dedi. Üreticiler Ankara'da toplandı. Orada bize, 'Bundan sonra bir kozmetik firması bir ilaç firması kadar sıhhi olmak zorunda. Kozmetiğe iyi üretimi uygulamaları modeli getiriyoruz. Sizlere süre veriyoruz. Bir yıl içinde şirketlerinizi dizayn edin' dediler" açıklamasını yaptı.

DEĞİŞİM BAŞLADI
İyi üretim uygulaması üzerine Isparta'nın son marka değeri olan güle sahip çıkmak gayesiyle Happy Body projesini 2014 yılı sonuna kadar durdurduklarını kaydeden Gümüş, şunları söyledi: "2.5 yıllık emeğimizi bir kenara koyduk. Şimdiye kadar harcadığımız 800 bin lirayı unuttuk. Isparta'da AB'nin istediği standartlarda marka oluşturmaya karar verdik. Böylece bambaşka, ulusal yüze uygun, Avrupa'ya ihraç edilebilecek, Türkiye'nin her tarafında insanların hediye edebilecekleri kozmetik ürün çeşidi yapalım dedik. AB'nin uyum sürecine hızlı şekilde adapte olmuş şehirde bu uygulamalar gündeme geldiğinde bu sektörü öldürmeyecek, mağazaları kapattırmayacak. 'Burada değişim başlamış' denilmesini sağlamak amacıyla bu adımı attık"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB şartı Isparta gülüne yaradı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN