Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sağlık turizmi için standartlar geliyor

Sağlık turizminin en büyük pay sahibi olan Antalya'da standardizasyon için çabaladıklarını belirten Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kurumsal bir yapı oluşturacaklarını müjdeledi

Giriş Tarihi: 25.4.2014
Sağlık turizminde 1,5 milyar dolar olan geliri 2023 yılında 25 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini açıklayan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bu alandaki sorunların çözümü için kurumsal bir yapı oluşturacaklarını müjdeledi. Sağlık turizmi için Antalya'daki özel ve kamu hastanelerinden oluşan kümelere teşvik veren bakanlığının kalite standardını getirmeye çalıştığını belirten Müezzinoğlu, "Önümüzdeki bir iki ay içinde Türkiye'nin sağlık turizmindeki hedeflerini ve stratejilerini kamu, üniversite ve özel sektör ile görüşeceğiz" dedi.

KURUMSAL YAPILAR

Belek'te bu konuyla ilgili düzenlenen bir toplantıya katıldığını hatırlatan Müezzinoğlu, Antalya Valisi Sebahattin Öztürk'ü ziyaretinde kamunun, üniversitenin ve özel sektörün üstlenmesi gerekenler olduğunu söyledi. Herkesin kendi ölçeğinde hizmet verdiğini ve bunun standardını ortaya koymak gerektiğinin altını çizen Müezzinoğlu, "Sağlık turizminde güvenilirliğine bakıyoruz. Güvenli olmak en büyük sermaye. Belki bir ajans kuracağız, tüm organizasyonu, ilkelerini belirleyeceğiz. Bu illa Bakanlık'ta değil, ortak katılımlı kuruluşlarla, heyetle yapacağız. Fiyat politikalarını belirleyeceğiz. Sağlık turizminde Antalya, İzmir, Afyonkarahisar ve Karadeniz'in hangi kriterlere göre ön plana göre çıkacağını belirleyeceğiz. Turizmcilerin en büyük sorunu olan Türkiye'de sağlık turizminin istatiksel veri olmaması gibi sorunları önümüzdeki yıllarda oluşturulacak kurumsal yapılarla çözeceğiz" şeklinde konuştu.

AMATEM KURULUYOR

Antalya'ya, uyuşturucuyla mücadelede önemli bir silah olan AMATEM kurulacağını da hatırlatan Müezzinoğlu, uyuşturucu kullanım yaşının düşmesi, kolay ulaşımı gibi sorunlarla sadece kendi bakanlığının değil, İçişleri, Eğitim, Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanlıklarıyla ortak mücadele ettiklerini söyledi. Önümüzdeki Pazar belediye başkanlarıyla yapacakları toplantıda uyuşturucuyla yerelde mücadele yöntemlerini görüşeceklerini belirten Müezzinoğlu, "Yerel yönetimler 24 saat şehir ile nefes alıyor şehrin en küçüğünden büyüğüne kadar iletişim kurabiliyor. Uyuşturucu alkol sigara ile mücadele bir taraftan tedavi projeleri geliştirirken, bir yandan da çocukları mahkum etmemek için çalışacağız. AMATEM'lerde yeterince psikiyatri uzmanı bulamıyoruz. Bu açığımızı kapatacak yeterince psikiyatri uzmanı olmaması bizim açığımız. Yetişmiş insan yetiştirmeye dayalı plan yapıyoruz" diye konuştu. Bakan Müezzinoğlu, Antalya'da Büyükşehir Belediye Başkanı Türel'i de ziyaret etti. Antalya'da 2009 yılında yapılan hatanın bu seçimlerde düzeltildiğini ifade eden Müezzinoğlu, Menderes Türel'in Antalya'yı daha iyi noktaya taşıyacağını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlık turizmi için standartlar geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN