Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AKSAV'a Türel vetosu

AKSAV Genel Kurulu'nda mevcut yönetim istifa ederken yeni aday çıkmadı. Büyükşehir Belediyesi hukuksuz işlemler olduğunu belirtip AKSAV'sız 'yola devam' etme kararı aldı

Giriş Tarihi: 27.4.2014
Antalya Kültür ve Sanat Vakfı (AKSAV) Yönetim Kurulu, yeni seçilen Büyükşehir Belediyesi yönetimi ile uyumlu çalışacak kişilerden oluşan yeni bir yönetim belirlenmesine imkan sağlamak için Genel Kurul'a istifasını verdi. Toplantıya katılmayan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, AKSAV'ın yönetimde söz sahibi olmak istemediklerini ve vakfa hiçbir müdahalelerinin bulunmayacağını danışmanı aracılığı ile iletti. Yönetime hiç kimsenin talip olmaması üzerine mevcut yönetim tekrar aday oldu ve yeniden göreve geldi.

TEKRAR GENEL KURUL

Gelişmeler üzerine açıklama yapan AKSAV Başkanı Tufan Dağıstanlı, Pazartesi günü yönetimi toplayıp seçimli olağanüstü genel kurul toplantısı yapılması yönünde karar alacaklarını ve kendisinin tekrar aday olmayacağını belirtti. Başdanışman Caner Şahinkaya, olağanüstü genel kurulda da yönetime hiç kimsenin talip olmaması halinde vakfın kayyuma devredilmesi gerekeceğini, vakfın böyle bir durum ile karşı karşıya kalmasının hoş bir durum olmadığını ifade etti. Şahinkaya ayrıca vakfın bir takım iş ve işlemlerinde hukuka uygun olmayan uygulamaların olduğunu iddia etti ve sorumlularının yargı önüne çıkması gerektiğini söyledi. Toplantı sırasında vakfın 2013 yılı faaliyet takvimi ile muhasebe kayıtları da açıklandı. Açıklanan muhasebe kayıtlarına göre vakfın giderlerinin gelirlerinden fazla olduğu ve 2013 yılını 1 milyona yakın zarar ile kapattığı belirtildi.

YARGI ÖNÜNE ÇIKMALI

Toplantıda söz alan Türel'in Başdanışmanı Caner Şahinkaya, "Geldiğimiz nokta itibariyle vakıfla ilgili bir takım sıkıntıların olduğu, vakfın bir takım iş ve işlemlerinde hukuka uygun olmayan uygulamalar olduğu şeklinde duyumlar aldık. Belediyenin yönetimi devralma gibi bir talebi yok. Vakıf kendi yapısı içinde yaşamaya devam edecektir mutlaka. Fakat belediye buna müdahil olmayacak." Vakıf ile ilgili iddiaların yargıya taşınması ve sorumlularının hesap vermesi gerektiğine vurgu yapan Şahinkaya, "Vakfımızda sıkıntılar olduğu aşikar. Bu noktada faaliyet raporunun ibra edilmemesi gerektiğini düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

SİYASET ELİNİ ÇEKSİN
Şahikaya' nın suçlamalarını reddeden AKSAV İcra Kurulu Üyesi Hüseyin Şanlı, satır aralarında ima edilen suçlamaların asılsız olduğunu ve vakfın her yıl düzenli olarak denetlendiğini ve hiçbir şaibeli unsura rastlanılmadığını ifade etti. Vakıf yönetiminin her belediye seçiminden sonra değiştiğini, buna artık bir son verilmesi gerektiğini söyleyen Şanlı, "Siyaset AKSAV'dan elini çekmeli" dedi.

KAYYUMA DEVREDİLEBİLİR

AKSAV Yönetim Kurulu Başkanı Tufan Dağıstanlı, istifa etmeye kararlı olduklarını belirterek, Pazartesi günü, seçimli olağanüstü genel kurul toplantısı yapılması yönünde karar alacaklarını söyledi. Kendisinin yeniden aday olmayacağını açıklayan Dağıstanlı, genel kurulda aday çıkmaması halinde vakfın kayyuma devredileceğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AKSAV'a Türel vetosu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN