Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Işık YARGIN: SWANTALYA

Giriş Tarihi: 28.4.2014
Geçen haftaki yazımdan bu haftaki konum belirlenmişti. İlk kez Antalya'da gerçekleştirilen Startup Weekend konum olacaktı. Ve işte başlıyorum.
Nedir Startup Weekend? Microsoft ve Google Sponsorluğunda gerçekleştirilen, 48 saat içerisinde prototip geliştirilen bir ürün geliştirme maratonu. Özellikle yenilikçi ekonominin girişimcilerini bulup çıkaracak bir arena.
Maraton 25 Nisan Cuma günü ATSO da kurulan kampta başladı.
Maraton öncesi kendileri ve arkadaşları için iş geliştirici, tasarımcı ya da geliştirici seçeneklerinden birini seçerek ücretsiz katılımın sağlandığı bir fırsat kapısı. Bu kapıdan bilgisayarları, çizim padleri, yastıkları, uyku tulumları ve rahat kıyafetleri ile geçen fikirbaz gençler geçti.
Hep söylerim ya; içinde olmadığım hiçbir konu bu köşede yazıya dökülmedi diye.
Yine öyle oldu Startup Weekend'de 48 saat boyunca ATSO Atatürk Kültür Merkezinde fikirbazlarla aynı havayı teneffüs ettim "ratenow" Proje takımının moderatörü oldum.
1 dakika içinde fikrini, fikri ile hangi problemi çözdüğünü anlatarak fikrinin seçilmesini sağlayan katılımcılar arasından seçilen 6 fikir Startup Weekend boyunca çalıştılar, yarıştılar.
Uyumadan, dinlenmeden çalışma sürecini tamamladılar. SW Ekiplerini mentorlarin her ziyaretinde ya fikirler gelişti, ya fikirler çöktü, ama fikirbazlar hep ürettiler, hep çalıştılar. Fikrin geliştirilmesinin ardından gerek sosyal medya üzerinden yayınlanan anketler ile gerek konferans salonunu terkedip hedef kitleleri ile yüzyüze görüştüler, Skype ile kontak kurarak hedef kitlelerini salona taşıdılar. Belirledikleri problemi yada ihtiyacı yaşayan kişilere ulaştılar onlardan geri bildirimler toplayarak tekrar çalışmaya başladılar. Moderatörlerin fikri tokatlamalarına çözümler geliştirdiler.Gece yarısı, sabaha karşı, farklı zamanlarda workshoplarda Business Model Canvas, Customer Validation, Social Media Management, Sunum Hazırlama ve Pitching öğrendiler. Çalışmalarını bu workshoplarda edindikleri bilgilere göre hazırladılar. Startup Weekendin bir Hackathon olmadığını! Startup Weekend'in yeni şeyler öğrenmek ve bunları uygulamak olduğunu öğrendiler.
Bu yazıyı gazeteye teslim ettiğim saatlerde fikirler jüriye henüz sunulmamış olacak ancak yazıyı yazdığım 03.56 itibariyle 6 takım harıl harıl çalışıyorlar. Hepsi buradan çok şey kazanarak dönmüş olacaklar.
Benim üyesi olduğum takımdan Sümeyye Aslan, Aykut Otu, Emre Orhan, Burak Tungut ve Şeyda Öztürk'ün oluşturduğu ratenow takımı olarak bu sabah itibariyle birlikte sabahladığımız, ortak kaygıda, ortak akılda, ortak çözümde buluştuğumuz dostlar olarak vedalaşmış olacağız.
TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulunda inisiyatif kullanan bir yetişkin olarak ekipteki genç kızlardan, genç erkeklerden çok ilham aldım ve ülkemin geleceğine umut dolu inançla sahip çıkacak bu gençlerden çok etkilendim.
Bu projenin ortakları UNDP, Kalkınma Bakanlığı,Habitat,Microsoft ve Vodafon Vakfına ve ev sahibi ATSO'ya da teşekkür etmek gerek. Aydınlık geleceğe bundan daha iyi yatırım olmaz!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Işık YARGIN: SWANTALYA
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN