Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhracatçılardan yeni bir rekor

Batı Akdeniz ihracatçıları, yüzde 9,78 oranında artışla 500 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaştı. En fazla ihracat Rusya'ya yapıldı. Yıl sonu hedefi 1.8 milyar dolar

Giriş Tarihi: 29.4.2014
Antalya İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı, iki yıldır Türkiye geneli ihracat artışında ilk sırada yer alan Batı Akdeniz Bölgesi'nin yeni bir başarıya daha imza atarak bugün itibariyle 500 milyon dolar ihracata ulaştığını bildirdi. Yılbaşından bugüne kadar birlik üzerinden yapılan ihracattaki artış oranının ise yüzde 9,78 olduğunu açıklayan Satıcı, bu dönemde birlik üzerinden yapılan ihracatın amiral gemisinin 191 milyon dolarlık ihracatı ile yaş meyve sebze sektörü olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Yarım milyar dolarlık ihracata önemli katkı koyan diğer sektörler 99 milyon dolar ile madencilik, 48 milyon dolar ile kimya, 28 milyon dolar ile toprak sanayi ve 26 milyon dolar ile ağaç ve orman ürünleri olmuştur."

RUSYA YİNE İLK SIRADA

Yılın ilk 4 ayı tamamlanmadan ihracatçıların 139 farklı ülkeye ihracat gerçekleştirdiğini belirten Satıcı, şunları kaydetti: "En önemli pazarlarımız olarak 90 milyon dolar ile Rusya Federasyonu, 40 milyon dolar ile Ukrayna, 37 milyon dolar ile Çin ve 26 milyon dolar ile Almanya sıralanmıştır. Yıl sonu hedefimiz 1,8 milyar dolarlık ihracata doğru emin adımlarla yürüyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracatçılardan yeni bir rekor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN