Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kağıttan tiyatro

Giriş Tarihi: 3.5.2014

İngiliz, Fransız ve Türk öğrenciler, kültür köprüsü kurmak amacıyla 'kağıttan insanlar' isimli oyunu Manavgat ilçesinde sahneledi

İngiltere'den Winchester Üniversitesi, Fransa'dan Brest Üniversitesi ve Türkiye'den Anadolu Üniversitesi'nin ortaklaşa yürüttüğü Uluslararası İşbirlikleri ve Sokak Tiyatrosu Projesi kapsamında bir grup öğrenci ilginç bir projeye imza attı. Öğrenciler Manavgat ilçesinde gazete kağıtları ile bedenlerini kaplayarak 'Kağıttan İnsanlar' isimli sokak tiyatrosunun provalarını yaptı.

BİRBİRLERİNİ KEŞFEDİYORLAR
Proje Başkanı Winchester Üniversitesi Sokak Tiyatrosu Bölümü Başkanı Prof. Dr. John Lee, kültürler arası köprü kurduklarını belirterek, "Uluslararası bir grubun bir araya gelip, belli temalarda çalışarak bir şeyleri paylaşması için bir araya gelindi. Gösterimiz kağıt insanlar üzerine. Bedensel olarak bir hareket var, müzik var. Proje farklı ülkelerin insanlarının birbirlerini keşfetmelerini amaçlıyor" dedi.

ORTAK ÇALIŞMA
Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ebru Gökdağ, Anadolu Üniversitesi'nin de içinde olduğu Uluslararası İşbirlikleri ve Sokak Tiyatrosu Projesi ile kültürler arası diyalog kurduklarını ifade ederek, "İngiltere Winchester Üniversitesi'nden 15 öğrenciden oluşan sokak tiyatrosu, Fransa Brest Üniversitesi'nden kültür yöneticiliği ve medya bölümü öğrencilerinden 15 kişi, ayrıca Fransa'dan üç adet profesyonel müzisyen, Anadolu Üniversitesi, Winchester Üniversitesi ve Brest Üniversitesi'nden profesörler buradalar. Proje kapsamında çocuklara sokak tiyatrosu konusunda eğitim verdik. Bu eğitimlerin ardından bir sokak tiyatrosu gösterisi çıkardık" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kağıttan tiyatro
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN