Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya plajları dünya lideri oldu

Antalya mavi bayrakta dünya birinciliğini sürdürüyor. Dünyanın en fazla mavi bayrağa sahip şehri olan Antalya, bu yıl da unvanını devam ettirmeyi başardı

Giriş Tarihi: 5.5.2014
Türkiye'de turizmin başkenti olarak kabul edilen Antalya, Uluslararası Mavi Bayrak Programı'nın 2014 yılı için açıkladığı rakamlara göre dünyada en fazla mavi bayrağa sahip şehir olma özelliğini devam ettirmeyi başardı. 2009 yılında 156, 2011'de 174, 2012'de 190 ve geçen yıl 197 plajında mavi bayrak dalgalanan Antalya'da bu yıl da geçen yılla aynı sayıda mavi bayrak bulunacak. Antalya, 2012'de 5 marina ve 5 yat, 2013'te 6 marina ve 5 yatta dalgalanan mavi bayrağı, bu yıl 6 marina ve 4 yatta takmaya devam edecek.

197 BAYRAK BAŞARIDIR

Mavi Bayrak Antalya Koordinatörü Lokman Atasoy, il genelindeki plajların 33 ayrı kritere göre değerlendirildiğini, bunlardan deniz suyu kalitesinin son derece önemli olduğunu söyledi. Her 222 noktanın 15 günde bir mikrobiyolojik analizlerinin değerlendirildiğini anlatan Atasoy, "Antalya gibi turizmde iddialı olan, hizmet kalitesini ve kıyı turizmini artırmayı hedefleyen şehirlerde 197 mavi bayrak, başarıdır" dedi. Türkiye genelindeki mavi bayrak sayısının hemen hemen yarısının da Antalya'da olduğunu bildiren Atasoy, "Önemli olan sayıyı her defasında artırmak değil, istikrar ve niteliği korumaktır. Bu nedenle hedeflerimizde herhangi bir sapma ve düşüş yok. Öte yandan plaj sayısı her ne kadar aynı kalsa da 21 tesis bu yıl ilave olmuştur.

ANTALYA'YA ÖZGÜ BİR DURUM

Atasoy, il genelinde 289 işletme veya tesisin mavi bayrağının bulunduğunu, bunun Antalya'ya özgü bir durum olduğunu dile getirerek, bunun İspanya ve Yunanistan gibi ülkelerde görülmediğini kaydetti. Atasoy, "Ülke olarak dünyada 3'üncü sırada yer alıyoruz ama kent olarak Antalya birinci" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya plajları dünya lideri oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN