Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Limana yatırım 30 milyon dolara çıktı

Giriş Tarihi: 5.5.2014
Antalya Limanı'nda su derinliğini 4 metre daha arttırma ve 250 metrelik yeni rıhtım gibi projelere başlayacaklarını duyuran Port Akdeniz Genel Müdürü Özgür Sert 3 yılda, 30 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını ve devam eden projeler için 20 milyon dolarlık daha iyileştirme yapacaklarını açıkladı. Limanın geçen yıl yüzde 20 büyüdüğünün altını çizen Sert, "Limanımızda deniz derinliğini 10 metreden 14 metreye çıkartmamız 3 yılı bulacak bir çalışma. Böylece daha büyük gemiler gelebilecek" dedi.

HEDEFLER

Antalyalıların bir liman şehrinde yaşadığının farkında olmadığını belirten Sert, "Liman şehri olmak çok önemlidir. Dünyada otel şehri, turizm şehri diye şehirler yoktur, liman şehirleri vardır. Antalya bir liman şehri, fakat kendisinin ne olduğunun farkında değil. Buna sırtımızı çevirmememiz, limana daha çok eğilmemiz lazım" diye konuştu.

DEMİRYOLU GELSİN

Limandan en çok yüklemesi yapılan ürünün mermer olduğunu açıklayan Sert, yıllık 2.5 milyon tona ulaştıklarını söyledi. Türkiye'deki toplam mermer ihracatının yüzde 33'ünü gerçekleştirdiklerini belirten Sert, "Gönül isterdi ki bir demiryolumuz olsun ve bu demiryoluyla madenler ocaklardan limanımıza gelsin. 2023 yılı hedefleri arasında var, fakat umarım daha erken olur" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Limana yatırım 30 milyon dolara çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN