Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Taş Kütüphanesi Antalya'da açıldı

Giriş Tarihi: 6.5.2014
Dünyanın ilk Taş Kütüphanesi, Türkiye'nin doğal taşlarını dünya mimarlarına tanıtmak ve üreticisiyle buluşturmak amacıyla, tescillenerek Antalya'da açıldı. Kütüphane, dünya inşaat sektöründe kullanılan doğal taş rezervlerinin yüzde 35'ini barındıran Türkiye'nin pazarlama konusunda geri kalması nedeniyle, kuruldu ve adı Türkiye Patent Enstitüsü'nden tescillendi. Şu anda Türkiye ocaklarından çıkarılan 450 çeşit taşın sergilendiği fuar niteliğindeki kütüphanede, yıl sonuna kadar bin 200 - bin 500 arasında farklı taşın sergilenmesi amaçlanıyor.

ON-LİNE TAŞ KÜTÜPHANESİ

Dünya devi firmalar on-line Taş Kütüphanesi'nden üyelik kartı numarasını girdiği taşı üreten firmaların gerekli tüm bilgilerini öğreniyor. Alıcıya ilk seferinde ücretsiz iki arama kredisi veriliyor. Daha fazla taş bilgisi isterse, her kredi için 50 dolar ödüyor. Bu şekilde kütüphaneye gelenlerin ne kadar ciddi olduğu da anlaşılıyor. Taşları sergilenen ve kütüphanede bilgileri verilen madenciler de, birinci ve ikinci katlardaki sergi yerleri için bin dolar ödüyor.

BULUŞ BANKACIDAN

Kütüphanenin kuruluş hikayesi, bir bankanın Burdur Şube Müdürü olan Tahir Denizli'nin, 2 yıl önce Çin'deki bir doğal taş fuarına gitmesi ile başladı. Çinli Marmocer'in patronu Bervin Yang ile tanışan Denizli, Türk mermerinin dünyada bilinmediğini tespit etti. İşadamı Yang 4 bin 500 metrekare büyüklüğündeki kütüphanenin hem yatırımcı ortağı, hem de Türk mermerinin alıcısı ve pazarlamacısı oldu. Denizli de Taş Kütüphanesi'nin kurucu ortağı ve genel müdürü olunca bankacılığı bıraktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taş Kütüphanesi Antalya'da açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN