Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turizm merkezleri sezona hazır değil

Türkiye ve Antalya'nın en önemli tatil merkezleri arasında yer alan Kundu ve Beldibi, gelişigüzel kullanımdan dolayı dağ köylerini andırmaya başladı

Giriş Tarihi: 7.5.2014
Turizm sezonunun başlaması ile birlikte Antalya'ya gelen turist sayısında gözle görülür bir artış yaşanmaya başladı. Yılın ilk 4 ayında Antalya'ya gelen turist sayısı 1 milyon 378 bin 192'ye ulaştı. Ancak, Antalya'nın doğal güzelliklerinin fotoğraflarına hayran kalarak tatil paketi satın alan turistler, uçaktan indiklerinde hiç beklemedikleri görüntüler ile karşı karşıya kalıyor.

SAZLIKLAR İNSAN BOYU

Antalya'nın en önemli tatil merkezleri arasında yer alan Kundu ve Beldibi'ye gelen turistler, tatil merkezinden çok hizmetin ulaşamadığı, dağ köylerini andıran bir yer ile karşılaşıyor. Her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapan Kundu bölgesinin bakımsızlığı göze batar bir hale geldi. Kaldırım kenarlarındaki sazlıkların uzunluğu yetişkin bir insanın boyunu geçerken, çöp ve moloz yığınları da yol boyunca yükselmeye başladı. Yeni Büyükşehir Yasası ile Kemer'e bağlanan Beldibi'nin hali ise görenlerin içini acıtıyor. Turizm sezonuna start verilmesine rağmen Beldibi'nin sokak ve caddelerinde süren çalışmalar, beldeyi dev bir şantiye sahasına çevirmiş durumda. İş makineleri çevreyi toz bulutlarının kaplamasına neden olurken, beldede yürüyecek kaldırım bulabilmek neredeyse imkansız.

ÇÖP DERYASI DOLDU
Yol kenarlarına gelişi güzel dökülmüş molozların küçük tepecikler oluşturduğu Kundu'da kısa bir gezinti yapanlar, metrelerce uzunluktaki sazlıkların arasında kalıyor. Sazlıkların arasından akan dereler çamur deryasına dönüşmüş durumda. Dere denilen su birikintilerinin üzerinde ise çöpler yüzüyor. Kaldırım ve yollarında yer yer çukurların bulunduğu bölgede araçların güvenli bir şekilde seyahat edebilmesi de zorlaşmış durumda. Bazı çukurlar gelişi güzel asfalt dökülerek kapatılmış. Yollara yapılan yamalar ise büyük bir görüntü kirliliğine dönüşerek, bölgenin itibarını zedeler duruma gelmiş. Turistlerin otellerin dışına çıkmaması Antalya esnafının en büyük sorunlarından biriyken, Kundu'da, çevrenin halini gören bir turistin şehir merkezine gelmek istememesi normal karşılanmaya başlandı. Dere ve sazlıkların sinek yuvasına döndüğünü ifade eden bölge halkı, atık su arıtma tesisinden gelen pis kokuların da turistler üzerinde çok olumsuz etkiler yarattığına dikkat çekti.

ÇÖP YIĞINLARI ÇOĞALDI
Antalya'nın önemli turizm bölgelerinden biri olan Beldibi'nin doğal güzelliğine gölge düştü. Beldede kaldırım çalışmaları turistlere ızdırap oldu. Çalışmaların olmadığı yerlerde ise çevredeki esnafın gelişi güzel yol kenarlarına bıraktığı çöpler, küçük tepeler oluşturuyor. Otellerinden dışarı çıkan turistleri bozuk yollar, kazılmış kaldırımlar ve çamur deryaları karşılıyor. Beldede küçük bir gezinti yapmak isteyen turistler pentatlon sahasını andıran bir mezbeleliğin içerisinden geçmek zorunda kalıyor.

ESNAF VE TURİST ŞİKAYETÇİ
Her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği milyon dolar bütçeli tesislerin yer aldığı bölgede ticaret neredeyse durma noktasına geldi. Esnaf, turistler dışarı çıkmadığı için dükkanlarına uğramadığını ifade etti. Otellerinden çıkmayan turiste hak verdiklerini aktaran çevre esnafı, beldenin görsel anlamda hiç kimseyi memnun etmediğini, otellerinden çıkan turistlerin ise çevrenin halini görünce hemen geri döndüklerini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizm merkezleri sezona hazır değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN