Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Annelere kesme orkide

Giriş Tarihi: 8.5.2014 15:48

Türkiye'de ilk kez Antalya'da seralarda yetiştirilen kesme orkideler anneler günü için hazırlandı.

Türkiye'de ilk kez Antalya'da seralarda yetiştirilen kesme orkideler Anneler Günü'nde vazoları süsleyecek.
Antalya'nın Serik ilçesinde orkide kesme çiçek üretimi yapan Patara Tarım Ltd. Şti., Anneler Günü için orkide çiçekleri hazırladı. En pahalı ve nadide çiçeklerden biri olan rengarenk orkideler, Antalya'dan kargo ile başta İstanbul ve tüm illere Anneler Günü için yola çıkıyor.
Serik'in Kayaburnu köyünde 5 bin metrekarelik arazi üzerinde üretim yapan işletme sahibi Adnan Özçelik, 15 farklı renkte, yıllık 100 bin dal kesme orkide yetiştirdiklerini söyledi. Anneler Günü için özel hasat yaptıklarını anlatan Özçelik, "Toplam 5 bin dal orkideyi yola çıkarıyoruz. Orkidelerin yüzde 95'i İstanbul olmak üzere Anadolu'nun diğer illerine gidiyor" dedi.

Orkidenin sevgiyi anlatan bir çiçek olduğunu belirten Özçelik, "Tüm dünyada en önemli sevgi anne sevgisi. Sevgiyi anlatan orkide de anneye en güzel hediyedir" dedi. Orkideleri özenle hazırladıklarını kaydeden Özçelik, sözlerini şöyle tamamladı: "Yolda bozulmamaları için orkidelerin saplarına su dolu tüp takıyoruz. Özel kutularda paketleyip hazırlıyoruz. Vazoda bir aya kadar değişen orkideler var. Orkidelerin ömrünü uzatmak için haftada bir kez vazodaki suyu değiştirmek ve uçlarından bir santim kesmek gerekir. Böylece bazı orkide çeşitleri vazoda bir ay yaşayabilir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Annelere kesme orkide
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN