Balbey'de büyük güvenlik sorunu

Birinci derece SİT alanı olan Balbey'deki metruk evler tehlike saçıyor. Polis suç yuvası olan binalar için belediyelerin tedbir almasını istiyor, muhtar ise çaresiz

Giriş Tarihi: 8.5.2014
Antalya'nın birinci derece SİT alanı olan bölgelerinden Balbey mahallesinde kaderine terk edilmiş metruk binalar tehlike saçıyor. Balbey Mahalle Muhtarı Abdullah Uyaroğlu, mahallelerinde SOS veren 17 binanın tehlike saçtığını ve bu binaların ölüme davetiye çıkardığını söyledi. Polis ise kaderine terk edilmiş tarihi evlerin tinerci, hurdacı ve hırsızlar tarafından mesken tutulduğunu dikkat çekerek, binaların kullanılmasına izin verilmemesi hem sahiplerinden hem de belediyeden gerekli tedbiri almalarını istedi.

SUÇU ÖNLEMEK İSTİYORUZ

Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, sorumluluk bölgelerinde meydana gelebilecek suçları işlenmeden önlemek, güvensizlik endişesini gidermek amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında; terk edilmiş, yıkılma tehlikesi bulunan, vatandaşın can güvenliğini tehlikeye düşüren, ev, bina depo gibi metruk binalar bulunduğunu tespit ettiklerini kaydetti. Metruk binaların, fuhuş için kullanıldığını, madde bağımlıları, alkol alan şahıslarca zaman zaman suça mekan teşkil ettiği ve küçük çocuklar tarafından oyun alanı olarak kullanıldığını da belirten Emniyet yetkilileri, "Suça mekan teşkil eden metruk binaların sahiplerini tespit eden Merkez İlçe Emniyet Müdürlüklerimiz ve Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğümüz görevlilerince, bina sahipleri ile iletişime geçilerek gerekli tadilatların yaptırılması ve ilgisiz şahısların girişlerini engelleyecek tedbirlerin alınması konusunda uyarıda bulunulmakta, uyarıları dikkate almayarak onarım yapmayan ve tedbir almayan şahıslara ait yerlerin yıkımlarının yapılması hususunda ilgili belediyeler yazılı olarak bilgilendirilmektedir" dedi.

ACİL ÖNLEM ALINMALIDIR

Emniyet Müdürlüğü ayrıca bu binalar için acil önlem alınmasını da istedi. Polis ayrıca metruk binaların aralarında tarihi yapıların da bulunduğu dikkat çekerek, "Sorumlu tüm kurum ve kuruluşlar, başta çocuklarımız olmak üzere vatandaşlarımızın can güvenliğini açıkça tehdit eden ve suça mekan hazırlayan bu tür yerlere karşı gerekli önlemleri almalıdır. Antalya Emniyet Müdürlüğü olarak başta okulların çevresinde bulunan metruk binalar olmak üzere ilimiz genelinde bulunan metruk binalara yönelik kontrollerimiz ve çalışmalarımız artarak devam edecektir" açıklaması yaptı.

ALTIN BOYNUZ ÇÖPLÜK HALİNDE
Kentin merkezinde yer alan ve tarihi görüntüsü, iki katlı evleri, eski Antalya'yı anlatan dar sokakları ile Balbey'in kentin altın boynuzu olacakken çöplük görünümünde olduğunu da belirten Muhtar Uyaroğlu, "Sorunlar içinden çıkılmaz bir hal aldı. Tek umudumuz Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel" diye konuştu.

TAM 400 SAYFA YAZIŞMA YAPTIM
Balbey Mahalle Muhtarı Abdullah Uyaroğlu polisin yaptığı tespitin yerinde olduğunu söyledi. Mahallesinde şu anda SOS veren 17 binanın etrafa tehlike saçtığını belirten Uyaroğlu, "Balbey mahallesinin sorunlarını çözmek için bugüne kadar resmi kurumlar ile toplam 400 sayfa yazışma yaptım. Balbey semt olarak Muratpaşa Belediyesi'ne bağlı ancak birinci derece SİT alanı olduğu için aynı zamanda Büyükşehir Belediyesi'ne de bağlı. Bu nedenle sorunlar çözülemiyor. Terk edilmiş 17 tarihi bina yıkılmak üzere. Bu binaların birden fazla mirasçısı olduğu için muhatap bulamıyoruz. Yıkılmak üzere olan binadan düşen parçalar zaman zaman yolda yürüyen insanlarımızı ve çocuklarımızı yaralıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balbey'de büyük güvenlik sorunu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN