Domateste Tuta alarmı

Giriş Tarihi: 9.5.2014

Domates güvesi Tuta'nın yüzde 35 hasar-kayıp lerini sergiledi. yaratacağı tahmin ediliyor. Mücadelenin pahalı olması nedeniyle fiyatlar rekor düzeye çıkacak

Yıllık 2 milyon 335 bin ton domates üretiminin 350 bin tonunu ihraç eden Antalya'da, domates alarmı verildi. Çiftçinin para kazanamayınca mücadele etmeyi bırakması ve kış mevsiminin ılıman gitmesiyle sıcağı seven domates güvesinin (Tuta Absoluta) çoğalacağı ve domates fiyatlarının rekor düzeye çıkacağı bildirildi. Antalya'daki seraların yüzde 35'inin kesin mücadele çaresi olmayan Tuta tehdidi altında olduğunu açıklayan uzmanlar, yazın tarla ürününün çıkmasıyla fiyatların düşmesi durumunun bu yıl yaşanmayacağı uyarısı yaptı.

KİMSE İSTEMİYOR

Domates içine larva bırakan Tuta, ürünün raf ömrünü kısaltmakla birlikte üzerindeki delikler nedeniyle görünümü de bozuyor. İnsan sağlığına zararı olmadığı açıklansa da hiçbir ülke Tuta'lı ürün kabul etmezken, yerli tüketici de şekli bozulmuş domatesi pazardan almıyor. Domatesin en fazla ihraç edildiği Rusya, 8 Antalyalı ihracatçı firmayı kara listeye ve domatesleri de karantinaya almıştı. Antalya Ticaret Borsası'nda (ATB) düzenlenen tarım sohbetinde buluşan konunun otoriterleri, konuyu ayrıntılarıyla masaya yatırıp çözüm önerileri sundu.

MÜCADELE BIRAKILDI

Komisyonculuk yapan ATB Meslek Komitesi Başkanı Fatih Ekinci, "Kimse kurtlu domates yemek istemiyor. Tarla domatesi nedeniyle yazın daha ucuza domates yerken, bu yıl tam tersi olacak. Çünkü Tuta ile mücadele pahalı" dedi.

ZARAR YÜZDE 100 OLABİLİR
İhracatın başladığı bugünlerde mücadele başlatılmazsa zararın yüzde 100'lere çıkabileceğini söyleyen Antalya Bitkisel Üretim ve Bitki Koruma Şube Müdürü Mehmet Şen, bu durumda seralardan kaliteli ürün alınamamasıyla ihracatın son bulacağını söyledi. Şen, "Bakanlığımız bir dönüme fenomen tuzak için 110, biyolojik yöntem için de 350 TL destek çıkarıyor. Ancak Çiftçi yararlanmıyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Domateste Tuta alarmı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN