Türkiye'de birlik işlemiyor

Giriş Tarihi: 10.5.2014
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile yaş sebze-meyve ihracatçıları, çiftçilerin birlik çatısında hareket edememesini sürekli eleştirirken, kabzımallara borçlu olan çiftçiler bu sistemin ancak devletin faizsiz kredi vermesiyle işleyebileceğini söyledi. Bakanlığın teşviği ve önerisiyle Antalya'daki ilk birlik olan Antalya Örtüaltı Seracıları Birliği'ni kurduklarını hatırlatan Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, ancak üye olan 800 çiftçinin birliğe ürün veremediğini söyledi.

PAYLAŞIM SORUNU ÇIKAR

Tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesini önleyecek Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu ve Türk Medeni Kanunu'nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunu eleştiren Alp, kardeşler arasında paylaşım yapılırken tartışmalar doğacağını ön gördü. Türkiye'de küçük olan tarım alanlarının dünyada rekabetçi olabilmesi için çıkartılan kanunun yerinde olduğunu belirten Alp, ancak hissedarlar arasında paylaşım konusunda sorunlar çıkabileceğini söyledi. Kendisinin 7 kardeşiyle 20 dönüm arazide tarım yaptığı örneğini veren Alp, "Antalya'da bir dönüm tarım alanının değeri ortalama 300 bin TL. Kardeşimin 3 dönüm tarlasını almam için yaklaşık 1 milyon TL lazım. Altı kardeşimin hissesi almak için gereken parayı siz düşünün" diye örnek verdi.

ÇİFTÇİ KOMİSYONCUYA BORÇLU
Çiftçinin fidanları, ilaçlama parasını, ürün çıkana kadar harcayacağı parayı avans olarak komisyonculardan aldığını anlatan Alp, böyle olunca da ürünlerini direkt borçlu olduğu aracılara vermek zorunda kaldıklarını söyledi. Böyle olunca 800 çiftçiden kimsenin ürettiğini birliğe getiremediğini belirten Alp, "Bunun en mantıklı çözümü, devletin çiftçiye 5 yıllık faizsiz kredi vermesi. Devletten bunu talep ettik, ama olmadı. Biz de birliği kapatmak zorunda kaldık" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'de birlik işlemiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN