Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuk gelin ayıbına hayır

Giriş Tarihi: 11.5.2014

Çocuk yaştaki evliliklere dikkat çekmek için düzenlenen sempozyumda, resmi olmayan evliliklerin yarısının bu kapsamda olduğu ifade edildi

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Antalya Şubesi tarafından düzenlenen "(Çocuk Gelin) Ayıbına Hayır" konulu sempozyum Makine Mühendisleri Odası toplantı salonunda gerçekleştirildi. Sempozyumda küçük yaşta evlendirilen kızların durumları ve Türkiye'deki küçük yaştaki evlilikler tartışıldı. Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Nurşen Adak, ekonomik nedenlerin, eğitim eksikliğinin, gelenekselliğin, dini inanışların, savaşların, felaketlerin, aile içi şiddetin ve toplumsal baskının erken evliliğin artmasına neden olduğunu kaydetti. Adak, akraba evliliklerinde de erken yaşta evlilik olaylarının görüldüğünü ve Türkiye'de neredeyse 5 evlilikten birinin akraba evliliği olduğunu söyledi.

RAKAMLAR ENDİŞE VERİCİ

Resmi kaynaklara yansımayan evliliklerde de büyük bir oranda küçük yaşta evliliğin hakim olduğunu vurgulayan Adak, "2008 yılı verilerine göre her iki nikahın olduğu evliliklerin yüzde 28,1'i çocuk yaşlarda gerçekleşirken, sadece dini nikahla yapılan evliliklerde bu oran yüzde 44,7. Yani dini nikahın yapıldığı, resmi nikahın yapılmadığı evliliklerin yarısı çocuk gelin öyleyse" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuk gelin ayıbına hayır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN