Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tur otobüsüne sıfır tolerans

Tüm uyarı ve eğitimlere rağmen sezona kazalarla başlayan tur otobüsleri, polisi çileden çıkardı. Emniyet Müdür Yardımcısı Avcı, "Aklınızı başınıza alın" uyarısı yaptı

Giriş Tarihi: 11.5.2014
Antalya'dason yıllarda yaptıkları trafik kazaları ile turizm sezonunu kana bulayan tur ve servis otobüslerinin son bir haftada karıştıkları kazalar polisi çileden çıkardı. Trafikten Sorumlu Antalya Emniyet Müdür Yardımcısı Yunus Avcı, Trafik Denetleme Şube Müdürü Cem Gencer ve Bölge Trafik Şube Müdürü Mehmet Vural son bir haftada tur ve servis araçları kazalarının artması üzerine firma sahipleri ile tur ve servis sürücülerine "Bindiğiniz dalı kesiyorsunuz. Aklınızı başınıza toplayın. Bundan sonra sıfır tolerans olacak" diyerek sert uyarılarda bulundu.

TURİZMCİLER İLGİSİZ

2014 yılında Antalya'yı ziyaret edecek yerli ve yabancı turistlerin huzurlu ve güvenli bir ortamda seyahat edebilmelerini temin etmek için "Turizmde Trafik Güvenliği" toplantısının ikincisi Antalya Emniyet Müdürlüğü'nde yapıldı. Toplantıya İl Emniyet Müdürlüğü Personeli, İl Jandarma Komutanlığı, Karayolları 13. Bölge Müdürlüğü, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 6'ıncı Bölge Müdürlüğü, İl Kültür Turizm Müdürlüğü, TÜRSAB, Turizm Şöferler Derneği, Turizm Taşıma Şirket Yetkilileri, Turizm Taşıma Acenta Yetkilileri ile turizmle ilgili kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Turizm firmaları sahipleri ve müdürleri ise toplantıya ilgi göstermedi.

UYKUSUZ ÇALIŞTIRMAYIN

Trafikten Sorumlu Antalya Emniyet Müdür Yardımcısı Yunus Avcı, son bir hafta içinde meydana gelen tur ve servis araçları kazalarının tamamının yorgunluk ve uykusuzluktan kaynaklandığını söyledi. Tur ve servis şirketleri sahipleri ile sürücülere seslenen Avcı, "Aklınızı başınıza alın. Bindiğiniz dalı kesiyorsunuz. Turizme balta vuruluyor. Trafikte yapılan ilk hata son hatadır. Geriye dönüş yok. Ölümlü trafik kazalarında artık sürücüler cinayet işlemiş gibi teamülden adam öldürmekten yargılanıyor" dedi.

3 KİŞİ YERİNE 1 KİŞİ

Avcı, Antalya'da tur araçlarında 3 sürücünün çalışacağı araçta bir şoför, 3 aracın yapacağı işe tek aracın yaptığını söyledi. Bunun kabul edilemez olduğunu da belirten Avcı, son olarak havalimanı girişinde yaşanan kazaya dikkat çekti. Kazanın sabah meydana geldiğini belirten Avcı, "Bu kaza bize uykusuz ve yorgun şoför çalıştırıldığını gösterdi. Havalimanı girişine 24 saat sabit kontrol koyacağız. Kazaya karışan araçların takoğrafları bundan sonra geriye dönük incelenecek. Ve geriye dönük ne kadar hata tespit edilmişse cezalandırılacak. Bu cezalar aracın fiyatını geçse dahi gereği yerine getirilecek. Kesin tavrımızdır. Artık size tolerans falan yok" diye konuştu. Trafik Denetleme Şube Müdürü Mehmet Cem Gencer ise, toplantıya sadece servis ve tur şoförlerinin katılmasına sert tepki gösterdi. Toplantıya asıl katılması gereken kişilerin tur ve servis şirket sahipleri olması gerektiğini de belirten Gencer, "24 saat içinde Antalya merkezinde meydana gelen kazada 18, sabahki kazada 10, Korkuteli'de 6 ve Kumluca'daki servis kazasında ise 5 olmak üzere toplam 39 kişi yaralandı. Bu kabul edilemez. Bu meslekten 50 bin kişi ekmek yiyor. Herkes aklını başına alsın" ifadelerini kullandı.

MİLLİ MESELE OLDU

Trafik Denetleme Şube Müdürü Gencer, havalimanından yılda 750 bin tur seferi düzenlendiğini söyledi. Bu seferlerin ardık saniye saniye denetleneceğini de belirten Gencer, "Arkadaşlar, siz yorgun ve uykusuz olarak çalıştığınız zaman meydana gelebilecek tehlikenin farkında değilsiniz. Önceki yıllarda Aksu'da meydana gelen tur otobüsü kazasının ardından biz burada Rusya'dan gelen iki bakana 'Antalya'da trafik güvenliği var' diye brifing vermek zorunda kaldık. Bu mesele milli bir meseledir. Kesinlikle kural ihlaline af yok. Bunu bilin" dedi.

EKSTRA ÇABA LAZIM
Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürü Mehmet Vural, son bir haftada yaşanan trafik kazalarına dikkat çekti. Antalya'da Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu ve uluslararası düzeyde maraton yarışmaları düzenlendiğini de belirten Müdür Mehmet Vural, "Bu yarışmalarda uluslararası deneticiler geldi. Yollarımızı gördü. Dünya standartları üstünde yollarımız olduğu söylendi. Bu yollarda kaza yapmak için insanın ya alkollü ya uykusuz veya yorgun araç kullanması lazım" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tur otobüsüne sıfır tolerans
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN