Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaleiçi Marina'ya yüzer sahne önerisi

ABT Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Özgür, Kaleiçi Yat Limanı'nda deniz üzerine kurulacak yüzer bir sahne ve portatif tribün ile yeni bir cazibe merkezi kazandırılabileceğini ifade etti

Giriş Tarihi: 12.5.2014
Antalya Büyükşehir Tiyatrosu (ABT) Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Özgür, Antalya'nın Altın Boynuz'u Kaleiçi Yat Limanı'nı atıl durumundan kurtaracak bir proje ortaya attı. Hem Antalyalılar hem de kente gelen turistlerden yeteri kadar ilgi görmeyen Kaleiçi Yat Limanı'nın bu sorununa çözüm getirecek projeyi hayata geçirmek istediğini belirten Özgür, yat limanına yapılacak yüzer bir gösteri merkezi ile Antalya'yı gösteri sanatlarının yapıldığı dünyaca ünlü bir merkeze çevirebileceklerini ifade etti.

ÖRNEKLERİ VAR
Avusturya'nın Bregenz şehrinde her yıl yapılan festivalde kurulan yüzer sahneyi örnek alarak yapılacak bir projenin Kaleiçi Yat Limanı'nı yeni bir cazibe merkezi haline getireceğine inandığını aktaran Özgür, "Böyle bir proje hayata geçerse Antalya kazanır diye düşünüyorum. Dünyadaki insanları Antalya'ya çekecek bir proje. Avusturya'nın Bregenz şehrinde bu sahnenin bir benzeri var ve dünyadaki binlerce insan buradaki gösterileri izlemek için kente akın ediyor. Bu tür bir projeyi hayata geçirmek için Kaleiçi'nde bulunan yat limanı oldukça ideal bir ortam" dedi.

ESNAF TURİST İLE BULUŞUR

Projenin hayata geçmesi halinde gösterileri izlemek için Kaleiçi'ne akın edecek turistlerin esnafa ve Antalya'ya çok büyük katkılar sağlayacağını vurgulayan Özgür, "Yat limanı uzunca bir süredir atıl vaziyette bekliyor. Maalesef burası geliştirilemedi. Esnaf, turisti hep bir kazanç kaynağı olarak gördü ve buraya çok fazla yatırım yapmadı. Hayalim orayı bir gösteri merkezine çevirmek. Böyle bir şey gerçek olursa Antalya'ya gelen turistleri şehre çekebileceğimiz cazibe merkezi kurmuş olacağız. Denizin üzerindeki yüzer bir sahne ve karaya kuracağımız bir tribün ile oraya hergün binlerce turisti çekebiliriz. Turistleri gösteriden birkaç saat önce kent merkezine getirip, esnafın turist ile buluşmasını sağlayabiliriz" şeklinde konuştu.

DÜNYA ÇAPINDA ÜN YAPABİLİR!
Böyle bir projenin hayata geçirilmesi ile Antalya'nın denizini daha etkin kullanan bir şehir haline geleceğine inandığını belirten Özgür, "Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı İlyas Çopur'un böylesi bir projeyi destekleyip hayata geçirmesi Antalya'ya yeni bir vizyon kazandıracaktır. Böyle bir sahne çok kısa sürede kurulabilir. Yaz aylarının sona ermesi ile sahne ve tribün sökülüp doğal görüntüsüne geri döndürülebilir. Benim hedefim günde 10 bin kişinin burada gösteri izlemesini sağlamak. Bunun için betonarme yapılara ihtiyaç yok. Demonte çözümler ile hem kültürel mirasımızı koruyup hem de turizmde çeşitlilik sağlamış oluruz. Ayrıca Antalya'da yaşayan insanları da kültürel etkinlikler ile buluşturmuş oluruz. Elimizde böyle bir sahne olsa oraya uygun çok büyük gösteriler hazırlanabilir. Ayrıca dünya çapında ün yapmış gösteri gruplarını da Antalya'ya getirip uluslararası festivallere ev sahipliği yapabiliriz" dedi.

KÜLTÜR TURİZMİ AKIMI BAŞLAR
Aspendos'ta gerçekleşen festivale gösterilen ilginin böyle bir projenin Antalya'ya neler kazandırabileceğinin göstergesi olduğunu anlatan Özgür, sözlerine şu şekilde devam etti: "Bu proje geliştirildiği takdirde Antalya'da kültür turizmi diye bir akım başlayacaktır. Turistlerin sokağa çıkmasını engelleyen güvensizliği bir şekilde kırmalıyız. Bregenz'deki örneğinden çok daha güzel bir sahne elde edebiliriz. Çünkü orası sıradan bir sahil kenarına kuruluyor. Biz burada tarihle iç içe bir mekanın ortasına, tarihi surların, muhteşem Toros Dağları'nın önüne böyle bir sahne kurup, Antalya'nın adını çok daha üst seviyelere çıkarabiliriz."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaleiçi Marina'ya yüzer sahne önerisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN