Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Konyaaltı krizi

Giriş Tarihi: 13.5.2014

Dünyaca ünlü Konyaaltı sahili sahipsiz kaldı. CHP ve MHP grubu sahilin Büyükşehir Belediyesi tarafından devir alınmasına karşı çıkarak sahili kendi kaderine terk etti

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi Mayıs ayı devam toplantısına Konyaaltı sahilinde yaşanan yetki devri tartışması damga vurdu. Tasarruf hakkı Hazineye ait olan Arapsuyu ile Antalya Limanı arasında kalan bölgenin Büyükşehir Belediyesi'ne 10 yıl süre ile kiralanması için Başkan Menderes Türel'in yetkili kılınmasına CHP ve MHP karşı çıktı. Sahillerin ilçe belediyelerinde kalmasını isteyen muhalefet partileri önergeye ret oyu vererek sahilin Milli Emlak Genel Müdürlüğü'ne geçmesini sağladı. Meclis'ten yetki alamayan Türel, "Konyaaltı sahili CHP ve MHP'nin oyları ile sahipsiz kalmıştır" dedi.

AMACIMIZ HİZMET

Komisyon raporunun okunmasının ardından başlayan tartışmalarda CHP grubu sahilin eskiden olduğu gibi Konyaaltı Belediyesi'ne verilmesini isterken, MHP gurubu komisyon raporunu kabul etmediğini belirtti. Sahili halka açmak için gerekli adımları attıklarını ve atacaklarını belirten Türel, yetki aldıkları takdirde sahile 7 bin şezlong, 3 bin 500 şemsiye ve sehpa koyarak halkı bu hizmetlerden ücretsiz bir şekilde yararlandıracaklarını yineledi. Sahilin yıllık 1 milyon 60 bin lira bedel karşılığında belediyeye kiralanacağı ifade eden Türel, "Maddi fedakarlıklar yaparak halkımızı hizmetle buluşturacağız. Hizmet ederken kar etmek gibi bir düşünce içerisine giremeyiz. Bizim önceliğimiz halka hizmettir" dedi. Toplantıda Konyaaltı dışında sahile kıyısı bulanan ilçe belediye başkanları da söz alarak, sahillerin kendi tasarruflarında kalmasının doğru olduğunu beyan etti.

51 RET OYU KULLANILDI

Uzun süren tartışmaların ardından oylamaya geçildi. Konyaaltı sahilinin 10 yıl süre ile kiralanması için protokol imzalamak üzere Başkan Türel'in yetkili kılınması ve 18 adet büfe ile 15 adet tuvalet yerinin belediye şirketi olan ANET'e kiralanması 48 kabul oyuna karşın 51 ret oyu ile kabul edilmedi. Konyaaltı sahilinin sahipsiz kaldığını söyleyen Türel, "Bu meclis bu durumun yükünü taşır. Büyükşehir Belediyesi olarak bu tasarrufu kullanmadığımız takdirde Konyaaltı'nın içler acısı halinin sorumlusu bu meclis olacaktır. Bunu kameraların önünde meclise hatırlatıyorum" dedi.

KENDİ ÖNERGELERİNE KARŞI

Büyükşehir Belediyesi ile Milli Emlak Genel Müdürlüğü arasında imzalanacak protokol başvurusunun eski başkan Mustafa Akaydın tarafından yapıldığını da hatırlatan Türel, "Konyaaltı sahili ile ilgili Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nün bize göndermiş olduğu yetki istediğimiz protokol talebi en son CHP'li Büyükşehir Belediyesi'nin 21 Şubat 2014 tarihinde yapmış olduğu müracaata cevaben yapılmıştır. Yani CHP grubu CHP'li belediyenin yapmış olduğu müracaatı reddetti. Biz yeni bir müracaat yapmadık. İlçe belediyelerinin müracaatta bulunmasını engellemek de benim haddim olamaz. Bunun tasarrufu Milli Emlak Genel Müdürlüğü'ndedir" şeklinde konuştu.

DENİZ OTOBÜSLERİ

Toplantıda ayrıca Tünektepe, 3 adet deniz otobüsü ve 40 adet kırmızı otobüsün devri de görüşüldü. Akaydın tarafından oldukça maliyetli bulunan ve bu nedenle işletilmeyen deniz otobüslerinin Ulaşım A.Ş'ye devredilmesine karar verilirken Türel, Antalya-Kemer arasında hizmet verecek deniz otobüslerinin Haziran ayı içerisinde faaliyete geçeceğini söyledi. Özel İdare'nin kapanması ile Büyükşehir Belediyesi'ne devredilen Tünektepe tesisleri, 3'üncü kişilere devredilemez şartı ile ANET'e, mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi'ne ait olan 40 adet kırmızı otobüsün de UKOME tarafından belirlenecek hatlarda çalışmak üzere Ulaşım A.Ş'ye 5 yıl süreyle kiralanmasına karar verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Konyaaltı krizi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN