Antalyalılara ihanet ettiler

Konyaaltı sahilinin sahipsiz kalması Antalya'da tepkiye neden oldu. En sert tepkiyi Başkan Türel, 'Antalyalılara ihanet ettiler' diyerek gösterdi

Giriş Tarihi: 14.5.2014
Antalya Büyükşehir Meclisi'nde yapılan oylama sonucu sahipsiz kalan Konyaaltı sahili, Antalya'nın bir numaralı gündemi oldu. Şehrin ileri gelenleri sahil üzerinde yaşanan tartışmaların bir an önce son bulmasını ve sahilin halkın kullanımına açılmasını istedi. Yaşananlara en sert tepkiyi Belediye Meclisi'nden Konyaaltı'yı devralmak üzere yetki alamayan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel gösterdi. Türel, "Hizmet gaspı yapılmıştır. Bu ihanete Konyaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek de imza atmıştır" dedi. Konyaaltı'nın siyasete kurban edilmek istendiğini belirten Başkan Türel, "Tamamen halka açık duş hizmetlerinin yapılması için hizmet edilmesi engellenmektedir. Konyaaltı siyasete kurban edilerek pislik yuvası içinde kalması istenmektedir. Daha dün belediye başkanı CHP'li iken AK Parti'ye geçtikten sonra Milli Emlak tasarrufunu CHP'li üyelerin reddetmesi nasıl bir anlayış? Anlam veremiyorum. Biz hizmet etmek istiyoruz. Konyaaltı'ya yazık edilmiştir. Bu bir hizmet gaspıdır. Bu kadar açık konuşuyorum. Biz orada ücretsiz şemsiye, şezlong hazırlıklarımızı tamamlamıştık. MHP ve CHP sayısal çoğunluğa güvenerek Konyaaltı sahilini hizmetten mahrum bırakması Konyaaltı'ya ihanettir. CHP'li bir belediye başkanı Konyaaltı'da güvenlik, temizlik hizmetine mani olmuştur. Bu ihanete Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek de imza atmıştır. Konyaaltı Belediye Başkanı 'küçük olsun benim olsun' diyerek ihanete ortak olmuştur" dedi.

SORUMSUZCA DAVRANDILAR

CHP ve MHP'nin Antalya'yı ve Antalyalıları düşünmediğini ifade eden AK Parti İl Başkanı Mustafa Köse ise her iki parti temsilcilerinin de sorumsuzca davrandığını söyledi. Muhalefetin Konyaaltı sahilini sahipsiz bıraktığını vurgulayan Köse, "Muhalefetin yapmış olduğu bu uygulama sahili sahipsiz bıraktı. Yani mezbelelik halde, güvenliği olmayan her türlü olaya açık bir halde bırakıyor sahili. Halkçı olduklarını, milliyetçi olduklarını söyleyenler ne halkın ne de milletin yararına olmayan bir şeye imza atıyorlar, sadece muhalefet olsun diye. Sadece AK Parti belediyeciliği ve Menderes Türel halkın nezdinde puan almasın diye, yapmayan, yaptırmayan zihniyet yine iş başında. Nerede bir hizmet varsa bunun karşısında, bu hizmetin yapılmaması için birleştiklerini bu vesile ile bir kez daha görmüş olduk" dedi.

TOPLUM BASKISI

Sahillerin Büyükşehir tarafından yönetilmesinin turizmciler ve sivil toplum kuruluşlarının ortak talebi olduğunu dile getiren Köse, sözlerine şu şekilde devam etti: "Turizmciler ve birçok sivil toplum kuruluşu yazılı başvuru yaparak sahillerin Büyükşehir Belediyesi tarafından yönetilmesi talebinde bulundu. Zaten yasaya göre de sahiller Büyükşehir tarafından işletilmek durumunda. Muhalefet ilerleyen dönemde nasıl bir tutum sergileyeceğini mecliste ortaya koydu. Bir şekilde hizmette yürümesin, AK Parti ve Menderes Türel puan da kazanmasın, ortalığı pislik götürsün ama Sayın Türel puan kazanmasın diyen bir yaklaşım var. İnşallah bu yaklaşım değişir ve ilerleyen dönemde böyle devam etmez. Antalya'yı seven herkesin gerekli tepkiyi oluşturması ve muhalefete bu anlamda bir toplumsal baskı kurması gerekir."

TABİAT KORUNMALI

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) Antalya Şube Başkanı Hediye Gündüz de Konyaaltı sahilinden çeşitli milletlere mensup milyonlarca insanın denize girdiğini hatırlatarak, "Konyaaltı sahili bir dostluk sahili olmalı. Buradaki sorunların artık çözülmesi gerekiyor. İktidar bu manada bir zeytin dalı uzatmalı. Tabiat varlıkları herkesin ortak kullanımında olmalı" şeklinde konuştu.

VATANDAŞ HİZMET İSTER
Eski Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanları da sahilin sahipsiz kalmasına tepki gösterdi. Sahilin belediyelerin tasarrufunda olması gerektiğini belirten Subaşı, "Büyükşehir'e yetki verilmemesinin gerekçesini bilemiyorum ama başta Büyükşehir'in denetimde, işletmesinde olmasıdır. Büyükşehir'e verilmemesi anladığım kadarıyla siyaset. Meclis'in de çok ciddi sorumluluğu var" şeklinde konuştu. Eski Başkan Bekir Kumbul da konu hakkında, "Büyükşehir Belediyesi Milli Emlak'tan aldı ise zaten bu işi yürütür gider. Yani sahipsiz kalmaz orası. Yasal olarak da bildiğim kadarıyla Büyükşehir'de. Yetki karmaşası çözülecek bir konu. Maalesef bu tür şeyler oluyor ama sorun kısa süre içerisinde çözülecektir" dedi.

SİYASET ÇÖZÜM BULMALI
Soruna bir an önce bir çözüm bulunması gerektiğine dikkat çeken TÜROFED Başkanı Osman Ayık, Konyaaltı sahili gibi bölgelerin Antalya'nın yüz akı yerler olduğunu ifade ederek şunları söyledi: "Oraya uygun bir şekilde bir formül bulunup bunların mutlaka çözülmesi ve işletilmesi lazım. Yerli yabancı tüm misafirlerimizin rahat bir şekilde kullanacağı bir hale getirmek lazım. Burada hiçbir şey çözümsüz bırakılamaz. Hiçbir şey belirsizlik ile gidemez. Siyasetçilerin bu noktalarda uzlaşarak en doğru çözümü bulmaları lazım."

YETKİ SORUNU AŞILMALI
Konyaaltı sahilinin kamu yararı gözetilerek, kentlinin serbest kullanımına açık anlayışla planlanmasını ve yönetim planı oluşturulmasını gerektiğini söyleyen Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt ise "Yetkililerden beklenilen, siyasi çekişmelere neden olmadan Konyaaltı kıyı alanında acil olarak yetki sorununu aşarak, güvenli, halka açık ve ücretsiz olarak bir an önce düzenlenmeli. Konyaaltı kıyı alanı halkın kullanımına açık bir kamu alanı özelliğini devam ettirmelidir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalyalılara ihanet ettiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN