Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarımsal üretimde yüzde 373 artış

Giriş Tarihi: 15.5.2014

Antalya'nın 2002 yılında 1 milyon 817 milyon olan tarımsal üretim değeri 2012 yılında yüzde 373 artışla 8 milyon 605 bin liraya ulaştı. Antalya, bu rakamla Türkiye'de ilk sırada yer aldı

Antalya Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Dallı, Antalya'nın 2002 yılında 1 milyon 817 milyon lira olan tarımsal üretim değerinin, 2012 yılında yüzde 373 artışla 8 milyon 605 bin liraya ulaştığını belirtti. Dallı, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, son yıllarda önemi ve stratejik değeri daha iyi anlaşılan tarım sektörünün, her türlü zor koşulda büyük emekler veren çiftçiler ile büyümeye devam ettiğini bildirdi. Örtüaltı tarımı ve yıl boyu yurt içi ve yurt dışı pazarlara sunduğu ürünlerle tarımın başkenti olan Antalya'nın 2002 yılında 1 milyon 817 milyon olan tarımsal üretim değerinin 2012 yılında yüzde 373 artışla 8 milyon 605 bin liraya ulaştığını belirten Dallı açıklamasında şunları kaydetti: "Türk tarım sektöründe sahip olduğu konumu, ürün çeşitliliği ve tarımsal üretim değeri ile Antalya Türkiye birinciliğini elde etmiştir. Hiç şüphesiz elde edilen bu başarıda özveriyle çalışan, yenilikleri benimseme gayreti ve isteği ile tarımsal faaliyetleri sürdüren, çağın ve dünya pazarlarının gerektirdiği koşullara adapte olmayı başarabilmiş çiftçilerimizin payı büyüktür. Antalya'da tarımının gelişmesine ve büyümesine katkı koyan 152 bin 135 çiftçi ailesi bulunmaktadır. Aile çiftçiliği tüm dünyada tarımın en etkin birimi olarak kabul edilmektedir. Aile temelli tüm tarımsal faaliyetler aile çiftçiliği olarak nitelendirilmektedir."

Zarar gören çiftçiye erteleme müjdesi
Dolu, don, kuraklık sonucu tomurcuk aşamasında büyük zarar gören kiraz ve elma için destek paketi Resmi Gazete'de yayımlandı. Yüzde 30 ve üzeri ürün kaybına uğrayan kiraz ve elma üreticilerinin borçları 1 yıl ertelenecek. Faizi de yüzde 3'e dondurulacak. Uluborlu'da kiraz, Eğirdir ve Gelendost'ta elma, Yalvaç'ta kayısı üreten çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi borçları faizi yüzde 3'e odaklanacak, 1 yıl ertelenecek. Ancak, küresel iklim değişikliği tehlikesi hâlâ sürüyor. Kuraklık tehlikesi ve mücadele yol haritası için konferanslar dizisi başladı. Cuma günü Isparta'nın da katılacağı Kuraklık Konferansı yapılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarımsal üretimde yüzde 373 artış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN