Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ünlüler halıda yaşıyor

Ispartalı usta Ahmet Aksakal, Mevlana'dan Einstein'a, Atatürk'ten Demir Leydi Thatcher'a kadar pek çok kişinin resmini halıya dokudu

Giriş Tarihi: 16.5.2014
Isparta'da halı ustası 81 yaşındaki Ahmet Aksakal, çalışanlarıyla 43 yıldan bu yana pek çok kişi ve olayın resmini halıya dokudu. Aksakal, Isparta Köy Enstitüsü'nü bitirdikten sonra bir süre Türkçe öğretmenliği yaptığını söyledi. Bazı nedenlerden dolayı görev yerinin pek çok kez değiştirildiğini ifade eden Aksakal, bundan dolayı çok sevdiği öğretmenlikten istifa ederek Keçiborlu'ya döndüğünü anlattı. İşe Atatürk portreleriyle başladığını, zamanla farklı kişilerin portrelerini dokumaya başladıklarını bildiren Aksakal, "Eski İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, eski ABD Başkanı George Bush, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin gibi siyasi liderlerin portrelerini halıya işledim. Mevlana, Albert Einstein, Mimar Sinan, Michael Jackson gibi kişilerin portrelerini de dokuduk. Son yıllarda özellikle Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı'nı işliyoruz. Bunların yanında Kur'an-ı Kerim ayetlerini de dokudum" dedi.

İLMEK İLMEK DOKUDU
Halıyı dokumanın çok zahmetli süreçleri gerektirdiğini vurgulayan Aksakal, "Genellikle uzun ömründen dolayı ipek çözgü kullanırız. Elle, ilmik ilmik dokunması nedeniyle ortalama 5 metrekare halıyı 4 işçi ile 1,5 yılda bitirebiliriz. Dokuma yaparken resimdeki her ton farkı için farklı renk kullanırız. Örneğin Başbakanımızın portresinde 111 renk kullandım" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ünlüler halıda yaşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN