Değerlerini bilmeyen cennet

Antalya Milli Parklar Müdürü Osman Yöntem, doğa turizmi için ideal bir kent olan Antalya'nın, değerlerini kullanamayan bir cennet olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 18.5.2014
Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) Turizm Sektörü'nün düzenlediği 2014 yılı birinci toplantısını bir konuşma ile açan Turizm Sektörü Başkanı Turizmci Yeliz Gül Ege, "Milli Parkların turizme açılacağı yönünde duyumlar alıyoruz. Milli Parklarla ilgili düzenleme ve planlamaları ilk ağızdan öğrenmek istiyoruz" dedi.

DÜNYANIN ORTASINDAYIZ

Konuşmasına Türkiye'nin biyolojik çeşitlilik açısından önemini anlatarak başlayan Antalya Milli Parklar Müdürü Osman Yöntem, "Dünyanın 35 sıcak noktasından üç tanesini birden barındıran 2 ülke var: Biri Türkiye diğeri de Güney Afrika. Bu iki ülkenin doğası buzul çağında bile zarar görmedi, çünkü dünyanın tam ortasındayız" dedi.

TURİZM MASTER PLANI

Koruma altındaki ormanların turizme kazandırılması gerektiğini belirlemek adına bakanlık olarak Turizm Master Planı hazırlığı içinde olduklarını söyleyen Antalya Milli Parklar Müdürü Osman Yöntem, "Ülkemizde ormanlar içinde farklı endemik bitkiler ve farklı hayvanlar var. Belirlenen endemik bitki sayısı 3 binin üzerinde. Ancak bunu değerlendiremiyoruz. Bizdeki bitkileri gören yabancılar, sadece bu konudaki hobi turlarına katılıyorlar" dedi.

ANTALYA TAM BİR DOĞA HARİKASI
Ülkemizde 848 hektar alana sahip 40 milli park bulunduğunu, bunun 5'inin Antalya'da olduğunu dile getiren Yöntem, Antalya'daki Milli Parklar; Köprülü Kanyon, Termesos, Saklıkent, Altınbeşik Mağarası ve Beydağları Sahili Milli Parkı başta olmak üzere diğer korunan alanlarla ilgili bilgiler verdi. Yöntem, "Antalya 640 kilometre uzunluğundaki sahil bandına sıralanmış ve Toroslar'a da sırtını dayamış milli parkları ile bir cennet. Bu 640 kilometreyi 7-8 saatte gidebiliyorsunuz. Buradan Çorum'a kadar. Türkiye'nin en büyük ili Antalya'yı ütülerseniz 3 adet Konya Ovası çıkar" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Değerlerini bilmeyen cennet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN