Çiçek sevgisi pahalıya patladı

Antalya'nın park ve refüjlerini süsleyen çiçekler vatandaşlar tarafından kökünden sökülüp eve götürülüyor. Belediye yetkilileri bu nedenle ortaya çıkan zararın yüzde 30'lara ulaştığını söylüyor

Antalya'nın cadde ve sokaklarını güzelleştirmek için belediyeler tarafından dikilen çiçekler, vatandaşların hışmına uğradı. Büyükşehir ve ilçe belediyelerince dikilen çiçekleri dalında sevmek yerine koparıp evlerine götüren vatandaşlar, park ve refüjlerde çirkin görüntülerin oluşmasına neden oldu. Çevre düzenlemesinin kente yaptığı katkıyı hiçe sayan bazı Antalyalılar, çiçekleri koparırken peyzaj çalışmalarına büyük zarar verdi.

SÖKÜLEN ÇİÇEK AÇMAZ
Özellikle mevsimlik çiçeklerin açtığı dönemde artan çiçek hırsızlığına karşı herhangi bir önlem alamayan Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, çiçeklerin vatandaşlar tarafından köküyle birlikte topraktan koparıldığını doğruladı. En çok lale sezonunda soğanlı bitkilere zarar verildiğini ifade eden Kepez Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Sebahat Adanır, "İnsanlar laleler açınca görsel güzelliği nedeniyle sahip olmak istiyor. Petunya, hercai menekşe, rinka ve lale gibi mevsimlik çiçeklerimize zarar verildi. Oysaki bu çiçeklerin bir yaşama süresi var. Zaten yer değiştirildiği zaman, yerinden söküldüğünde bitki depresyona giriyor ve tekrar dikildiği yerde çok kısa bir zaman içerisinde solup gidiyor. Çiçeklerin yerinde seyredilmesi gerekir. Yer değişikliği yapıldığı zaman bitki kendini korumaya alıp, fizyolojik tepkimeye giriyor ve kuruyor" dedi.

YÜZDE 30 TAHRİBAT

Yaz döneminde yine mevsimlik çiçekler dikeceklerini ve vatandaşların çevre konusunda duyarlı olmasını isteyen Adanır, "Mevsimlik çiçeklerimizin yüzde 30'u maalesef bu şekilde tahrip edildi. Yaz döneminde ateş çiçekleri, limyalar gibi mevsimlik çiçekler dikip görsel bir güzellik sağlamaya çalışacağız. Fakat bu çiçekler de yine aynı şekilde sökülürse bitkiler çok kısa sürede solacaktır. Vatandaşlardan ricamız bu güzellikleri dalında sevmeleri" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çiçek sevgisi pahalıya patladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN