DOÇ. DR. M. BURAK HOŞCAN: Prostat çözümsüz değil

Giriş Tarihi: 23.5.2014
Prostat; idrar kesesinin altında bulunan küçük bir salgı bezine verilen isimdir ve sadece erkeklerde bulunur. Görevi, meniyi oluşturan sıvının çoğunluğunu salgılamaktır. Genç erkeklerde prostat bir ceviz büyüklüğündedir, ancak 40 yaşlarının sonunda ve 50 yaşlarının başında prostat büyümeye başlayabilir. En çok karşılaşılan hastalıkları; prostat iltihapları, iyi huylu prostat büyümeleri ve prostat kanserleridir.

Kronik prostat iltihabı genç yaşta yakalayabilir

Bazı mikropların prostat içerisine yerleşmesi ve olayın kronik hale gelmesi ile çok çeşitli şikayet ve belirtiler ortaya çıkabilir. Genellikle 25-50 yaşlar arasında rastlanan bu sorunlar; sık idrara çıkmak, idrar yaparken yanma, boşalma sırasında veya sonrasında ağrı ve yanma, makat ve idrar yolu arasındaki bölgede ağrı ve yanma, cinsel istekte azalma, sertleşme problemleri şeklinde kendini göstermektedir. Tedavisi ise düzenli ve uzun süreli uygun antibiyotik kullanımının yanı sıra uygun diyet ve soğuktan korunma şeklindedir.

İyi huylu prostat büyümesi ameliyatla tedavi edilebilir
İyi huylu prostat büyümesi, ileri yaş erkeklerde sıklıkla rastlanan bir hastalıktır. Prostatın içinden geçen idrar yolunun çevresinde bulanan doku, erkekteki hormonal yapıyla bağlantılı olarak, yaşın ilerlemesiyle beraber büyür. Bu büyüme, içinden geçen idrar yolunu sıkıştırarak bir takım şikayetlere yol açar. Belirtileri idrara sık çıkma, gece idrara kalkma, acil idrar ihtiyacı, idrar yaparken ağrı, yanma, tuvalette idrar akımını başlatabilmek için bekleme, ıkınma, kesik kesik idrar yapma, idrar akım hızında ve kalınlığında azalmadır. Öncelikle koruyucu ve ilaç tedavisi uygulanır. Bu tedavilerden sonuç alamayan hastalar kesin çözüm olarak cerrahi tedaviye alınır. Cerrahi tedavi seçenekleri de; açık ve kapalı prostat ameliyatlarıdır. Günümüzde sıklıkla uygulanan kapalı prostat ameliyatında, herhangi bir kesi yapılmadan idrar borusundan girerek işlem gerçekleştirilmektedir. Bu yöntemle hastalar daha çabuk iyileşmekte ve günlük yaşamına daha hızlı bir şekilde dönmektedir.

Prostat kanseri

Gelişmiş toplumlarda giderek artan sıklıkta görülen bir diğer hastalık da prostat kanseridir. Prostat kanseri; prostat hücrelerin kendine buyruk, kontrolsüz şekilde çoğalmasıdır. Erkeklerde en sık görülen kanser türlerinden biridir. En sık yayıldığı yerler; akciğer, karaciğer ve kemiklerdir. Kanser oluşum sebepleri arasında hormonal faktörler ön planda olmakla birlikte yağlı ve kolesterollü yiyecek tüketimi de bulunmaktadır. Prostat kanseri ilerleyinceye kadar normal prostat büyümesinden farklı belirti vermez. Bu nedenle 45 yaşını geçen erkeklerin rutin olarak prostat kontrolü yaptırması önemlidir. Prostat kanseri; sık idrara çıkma, idrar yaparken zorlanma, kesik kesik idrar yapma, idrarda yanma, ağrı, menide kan, bel ve kalça ağrıları gibi belirtiler vermektedir. Prostat kanserinde erken tanı ve tedavi ile hastalar kanserden tamamen kurtulabilir. Gecikmiş hastalar ise uzun süreli tedavi ile yıllarca normal hayatlarını yaşayabilir.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DOÇ. DR. M. BURAK HOŞCAN: Prostat çözümsüz değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN