Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uğur UĞURAL: Beline kuvvet

Giriş Tarihi: 25.5.2014
S
ağlığı değerli, fit, atletik yaşam dostları. Merhaba cennet Antalyamızın yüreği güzel, ruhu güzel, kalbi güzel, sağlığı değerli Sabah Akdeniz okurları. Önümüzdeki haftadan itibaren havalar ısınıyor.
Plaj mevsimi artık kapıda sayılır.
Bu hafta hem vücut sağlığı hem de vücut orantısı ve estetiğinde çok önemli bir yeri olan 'twist' egzersizini ele alıyoruz.
Twist egzersizi, yaptığınız bütün spor branşları için çok önemli ve ayrıcalıklı bir yere sahip. O yüzden ister spor salonunda olun, ister park antrenmanlarında haftalık programınızdan asla ihmal etmeyin. Bu egzersiz belinizin her iki tarafındaki kasları neredeyse kusursuz şekilde çalıştırabilirsiniz.
Spor parkında yapacağınız bu egzersiz için 360 derece dönebilen diskin üzerine çıkarak kollarınızı omuz hizasında açın. Her iki yana; yani sağa ve sola vücudu döndürmek suretiyle hareketi kontrollü şekilde tamamlayın. Burada dikkat etmeniz gereken nokta; hareketin her iki taraf için eşit sayıda ve bele zarar vermeyecek şekilde yavaşça yapılmasıdır.
Hareket sırasında ayaklarınızı yere tam olarak basın. Hareket devamınca baş ve vücut dikliğinizi mutlaka korumalısınız.
Spor parklarında egzersiz yaparken sakatlanmamak için dikkat etmeniz gereken en önemli şey aleti tanımaktır dostlar. Aletin sağlam olduğundan emin olmanız lazım. Çalışacağınız aletin paslanmış, bozuk, vidası çıkmış yada hava şartlarından dolayı ıslak olabileceği ihtimalini her zaman göz önünde bulundurun ve tutma yerlerini iyi kavrayın.
Artık biliyorsunuz ki kardiyo egzersizleri sabahın erken saatlerinde hatta ilk ışıklarıyla yapıldığı takdirde size hatırı sayılır derecede yağ kaybıyla beraber, fit, atletik bir formun kapılarını aralar.
Twist egzersizini de aynı mantıkla yaparsanız birkaç hafta sonra aynada göreceğiniz değişimin sizi daha mutlu edeceğine garanti veriyorum.
Özellikle tertemiz, serin bir havada yapacağınız egzersizler sizi her zaman bir adım ileriye taşır. Burada akıttığınız her damla ter ve harcadığınız her saniyenin karşılığını mutfakta alırsınız.
Şunu unutmayalım. Bilimsel adımlarla dizayn edilmiş size özel bir beslenme programı olmadan hedefinize ulaşmak aylarınızı alabileceği gibi hiç mümkün de olmayabilir.
Bu konu hakkında onlarca köşe yazdık, sizlerle yüzlerce soru-cevap yaptık.
Ancak dost acı söyler misali bu hatırlatmayı tekrar yapmam gerekiyor.
Hayatta bazı insanlar vardır ki ömürleri boyunca tutkuyla mücadele eder. Bazıları da sadece ömürleri boyunca mücadele edenlere hayret eder. Önemli olan bu yaşama artı değer katabilmektir.
Yaşama katacağınız en büyük artı değer önce kendiniz sonra da sevdikleriniz için sağlığınıza kazandıracağınız artılardır. Çünkü vücudun mimarı 'akıl'dır dostlar. Güzel şehrimiz, bu doğa adeta bir mücevher. Eşi benzeri yok. Yanlızca aklımızın, dünyadaki tüm mücevherlerden daha değerli bir mücevher olduğunu kavrayabilirsek; bu yaşamdaki tüm hazinelerin dahi aklın bir kıvrımını bile satın alamayacağını anlarız.
Sağlık ve sevgiyle kalın.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uğur UĞURAL: Beline kuvvet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN