Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayata bakışınızı güzelleştirin!

Giriş Tarihi: 26.5.2014

Dünyagöz Antalya Hastanesi Oküloplastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ölmez, yüz ve göz estetiğine dair tüm merak edilenlerle ilgili soruları yanıtladı

Oküloplasti göz biliminin göz kapakları, gözyaşı yolları, göz çevresi dokuları ve orbita (göz çukuru) hastalıklarıyla ilgilenen branşıdır. Genetik sebeplerle oluşan göz kapağı düşüklükleri ve torbaları çok erken yaşlardan itibaren size olduğunuzdan daha yaşlı ve yorgun bir görünüm verebilir. Hem yılların izlerini silmek, hem de doğal ve sağlıklı bir görünüme kavuşmak için, oküloplastik cerrahi alanında uzman bir göz hekimine başvurabilirsiniz. Dünyagöz Antalya Hastanesi Oküloplastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Levent Ölmez yüz ve göz estetiğine dair tüm merak edilenlerle ilgili sorularımızı yanıtladı.
Oküloplasti nedir?
Oküloplastik cerrahi, göz çevresi estetik ve rekonstrüktif cerrahisi olarak tanımlanabilir. Göz kapağı ile ilgili şekil bozuklukları, göz kapağı problemleri, göz kapağında çıkan tümörler, göz kapağı düşüklükleri, göz torbaları, dolgu ve botox uygulamaları gibi cerrahi ve medikal uygulamalar oküloplasti branşının ilgi alanına girmektedir.
İyi bir sonuç için nelere dikkat edilmelidir?
Göz kapağı ve çevresinin çok ince bir deriyle kaplı olmasından dolayı, vücuttaki diğer dokulardan farklı bir yapıya sahiptir. Genetik faktörlerin etkisi de azımsanmayacak kadar yüksektir. Ancak ne olursa olsun çözümsüz değildir. Önemli olan sorunu çözen hekimin gözün anatomisine hakim olmasıdır. Çünkü göz yüzün ifadesini etkileyen en önemli organdır. Yapılacak yanlış bir uygulama kişiyi ifadesiz hale getirebilir.
Göz Estetik Tedavi Merkezinde hangi uygulamalar yapılıyor?
Göz estetik tedavi merkezlerimizde amaç göz çevresi, yüz bakımları ve cilt gençleştirme gibi hizmetlerin hastane ortamında steril ve hijyenik koşullarda yapılmasıdır. Bu merkezlerde, oküloplastik cerrahi biriminde ameliyat geçirmiş hastaların destekleyici tedavilerinin ve ameliyat sonrası bakımlarının yapılmasının yanı sıra, cerrahi düşünmeyen ya da cerrahi gerektirmeyen kişilerde uzman eller yardımıyla göz çevresi ve yüz için; gençleştirme, canlandırma, yaşlanma sürecini geciktirme ve sorunlu ciltlerin bakım ve tedavisi yapılmaktadır. Ayrıca yüz için de botoks, dolgu, radyofrekans, roller uygulamaları gibi medikal uygulamalar dermatolog hekim ve estetisyenler tarafından uygulanmaktadır. İşlemlerde kullanılan tüm maddelerin içerikleri insan sağlığına uyumlu ve doğal içerikli maddelerden oluşan medikal ürün portföyünden oluşmaktadır.
Kapak estetiği operasyonları hakkında bilgi alabilir miyiz?
Operasyonların süresi ortalama her bir göz kapağı için 15 ila 30 dakika arasındadır. Gözü hareket ettiren kasların zarar görmemesi ve en az miktarda doku çıkarılarak istenilen düzeltmenin sağlanması, ameliyat sırasında dikkat edilmesi gereken noktalardır. Operasyon hasta uyutulmadan lokal anestezi ile uygulanır ve hastaneye yatmasını gerektirmez. Operasyon sonrası göz kapatılmaz ve buz pansumanı uygulanır. İlk 1-2 günün evde geçirilerek buz pansumanına devam edilmesi istenir. Bu ameliyat sonrası hastanın eğer çalışıyorsa işine dönmesi bir haftayı bulur. Ancak bu sürede hayatına kendi düzeninde devam etmesini engelleyen herhangi bir sorunla da karşılaşmaz.
Göz kapaklarında başka hangi şekil bozuklukları görülebilir?
Göz kapakları yaşlılığa bağlı olarak içeri ya da dışarı doğru dönebilirler. Bu durum genellikle alt göz kapaklarında görülür, yaşlanmaya bağlıdır ve tedavileri cerrahidir. Göz kapaklarını yerlerinde tutan bağlar ve kapağı kaldıran kasta gevşeme sonucunda görülen bu bozukluklar için yapılması gereken bağların ve kasın tamir edilmesidir. Göz altı torbalarının oluşumunda da genetik etkenlerin rolü büyüktür. Göz altı torbaları kişiye olduğundan daha yaşlı ve yorgun bir görünüm verir. Kapak ameliyatlarında olduğu gibi, fazlalık olan yağ dokularının alınması ya da yerleşim yerlerinin değiştirilmesi ile sorun hızlıca çözülebilir. Operasyonlar lokal anestezi altında yapılabilir ve etkileri uzun süre devam eder. Alt göz kapağına yapılan müdahaleler çoğunlukla cildi kesmeye gerek olmaksızın kapak içinden uygulanabilir. Böylelikle operasyon sonrası iz kalma ya da kapakta şekil bozukluğu olma sorunundan kaçınılmış olur.
Kaz ayaklarından doğru uygulanmış BOTOKS ile kurtulmak mümkün mü?
Kaz ayaklarının düzeltilmesinde botoks en sık uygulanan yöntemdir. Botoks uygulandığı yerdeki kasların kuvvetini azaltarak etki eder. Uygulanma yeri ve ilacın dozu müdahalenin başarısı için önemlidir. Gereğinden fazla uygulanan tedavi ile ifadesiz bir yüz oluşabilir. Ancak botoks'un etkisi geçicidir ve genellikle 3-4 aydır. Botoks uygulanırken dikkatli olunması gereken, ancak son derece kolay bir yöntemdir. Sonrasında kişi günlük hayatına rahatlıkla devam edebilir.

Hedef doğal görünüm
Başarılı bir göz estetiğinde hedef, kişinin daha sağlıklı ve doğal bir görünüme kavuşmasıdır. Göz estetiği cerrahisi ve medikal uygulamaların, göz anatomisini ve medikal uygulama ilkelerini bilen oküloplasti hekimleri tarafından gerçekleştirilmesi daha başarılı sonuçlar elde edilmesine neden olur.

Pelleve (Radyofrekans):
En yeni teknolojiler arasında öne çıkan ağrısız ve acısız yeni bir cilt germe yöntemi olan Pelleve sayesinde göz çevresi ve yüzde ciltteki ince kırışıklar yüzde 50'ye varan oranda azalırken, cilde zarar vermeden yenilenme ve doğal bir tazelik oluşur.
Botoks:
Kırışıklıklar, alın çizgileri, kaş kaldırma amaçlı yapılan uygulamalarda en önemli konu doğal görünümün korunmasıdır. Mutlaka steril koşullarda anatomiyi bilen uzman ve deneyimli bir hekim tarafından hastane koşullarında yapılması önerilmektedir.

Göz kapağı estetiği

Alt ve üst göz kapağı düşüklüğü
Doğumsal göz kapağı şekil bozuklukları
Tiroide bağlı göz kapağı bozuklukları
Yüz felcine bağlı göz kapağı bozuklukları
Göz altı torbaları operasyonu

Göz çevresi botoks uygulamaları

Kozmetik uygulamalar: Kaz ayağı ve alın çizgilerinin giderilmesi ve kaş kaldırma
Göz kapağı spazmları ve tiklerinin giderilmesi
Radyofrekans ile cilt sıkılaştırma tedavisi
Gözyaşı kanal tıkanıklıklarının cerrahi ve tıbbi tedavileri
Göz tümörlerinde teşhis ve tedavi uygulamaları
Hareketli göz protezi ameliyatı ve uygulama merkezi

Unutmayın!

Göz kapağı ameliyatları sonrası göz sağlığını tehlikeye düşürecek bir fonksiyon kaybı olmamalıdır. Cerrahi müdahale öncesi oküloplastik cerrahi uzmanı bir hekim tarafından yapılacak ayrıntılı göz muayenesi, doğru cerrahi planlama ve uygulama ile olumsuz durumlardan kaçınmak mümkün olacaktır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayata bakışınızı güzelleştirin!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN