Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hazırlık tamam kurtuluyoruz

Antalya çürük dişinden kurtuluyor. Özel İdare binasının yıkımından belediye kasasına 441 bin lira girecek. Yıkım üç ay içinde bitirilecek

Giriş Tarihi: 27.5.2014
Antalya'nın yıllardır çözülmeyi bekleyen sorunlarından biri daha önümüzdeki günlerde tarihe karışıyor. Yaklaşık 10 yıldır yıkılması gündemde olan Özel İdare binasına ilk kazma 5 Haziran'da vurulacak. Kentin merkezinde bir utanç abidesi gibi duran devasa bina Antalya'nın siluetinden silinirken, Büyükşehir Belediyesi de yıkım işleminden 441 bin lira gelir elde edecek.

İHALE YAPILDI
Antalya Büyükşehir Belediyesi binanın yıkımını üstlenecek firmayı belirlemek için önceki hafta bir ihale düzenlemişti. İhalede, yıkımı gerçekleştirecek firmanın binadan çıkan hurda malzemeyi almak şartıyla belediyeye belli bir ücret ödenmesi istendi. Belediyeye en fazla ücreti ödemeyi taahhüt eden Biçer Kardeşler Metal Sanayi firması, binayı yıkmak ve yıkımdan elde edilecek hurda malzemeyi geri dönüşümde kullanmak için 441 bin lira değerinde bir teklif vererek Özel İdare binasını yıkma işini üstlendi.

HURDA MALZEME

Büyükşehir Belediyesi'nin açtığı ihaleyi kazanarak Antalya'nın siluetinden Özel İdare binasını silecek olan Biçer Kardeşler firmasının sahibi Sefa Biçer, ihalenin şartlarını şu şekilde özetledi: "Biz Büyükşehir Belediyesi'ne 357 bin artı KDV ödeyeceğiz. Yani Büyükşehir 441 bin lira gibi bir gelir elde edecek. Biz binadan çıkan metal gruplarını alıp geri dönüşümde değerlendireceğiz. Binadan çıkacak olan hurda malzemeyi değerlendirmek suretiyle kazanç sağlayacağız."

EN FAZLA 90 GÜN
Özel İdare binasını 60 ile 90 gün arasında ortadan kaldıracaklarını ifade eden Biçer, "Binanın etrafını güvenlik açısından çevirdik. Yakında çalışmalara başlayacağız. İlk etapta binanın doğramalarını, yangın merdivenini alacağız ve yıkıma başlayacağız. Çevreye zarar vermeden ve o bölgede herhangi bir aksaklığa yer vermeden bir yıkım gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

GÜVENLİK ÖNLEMİ ALINIYOR

Yıkım esnasında halkın ve çevreyi gezen turistlerin etkilenmemesi için tüm önlemleri alacaklarını ifade eden Biçer, "İllaki yıkım esnasında toz olacak. Toza karşı yapabilecek çok fazla bir şeyimiz yok. Sulama çalışmaları aksatılmadan yapılacak. Çevre halkı ve esnafına en küçük bir zarar vermeden o binayı oradan kaldıracağız. İş güvenlik uzmanlarımız gerekli çalışmaları başlattı. Nereden başlayacağız, yıkım nasıl bir seyirde devam edecek bunların hepsi tek tek hesaplanıyor. Binanın iç temizliklerine başladık. Temizlik işlerinin yaklaşık 10 gün sürmesi planlanıyor. Bir aksaklık olmadığı takdirde Haziran'ın 5'inde binanın üzerine makineleri çıkarıp yıkıma başlarız diye düşünüyorum" dedi.

BİZ KENDİMİZE GÜVENİYORUZ
Şirketin konusunda uzman bir kuruluş olduğunu ve Antalya'da bu gibi önemli yıkım projelerine imza attıklarını aktaran Biçer, şunları söyledi: "Bu bina Antalya'nın 2004 yılından bu tarafa devam eden bir sorunuydu. Sanırım Türkiye tarihinde ilk defa bir belediye üste para kazanıp bir yıkım işi gerçekleştiriyor. Sektörde uzun yıllardır faaliyet gösteriyoruz ve çok önemli işlere imza attık. En son Dedeman Otel'in geri dönüşüm işlerini yaptık. Kendimize güvenmesek bu kadar önemli bir projeye talip olmazdık."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hazırlık tamam kurtuluyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN