Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Deprem planı için acil çağrı

Giriş Tarihi: 28.5.2014

Gökçeada merkezli deprem Antalya'da dikkati çürük binalara çekti. İMO Başkanı Oğuz, deprem mastır planı yapılarak kentsel dönüşüme başlanması gerektiğini söyledi

Hafta sonunda merkez üssü Gökçeada olan ve Marmara Bölgesi'nde büyük ölçüde hissedilen deprem, Antalya'daki çürük bina gündemini tetikledi. Kentsel dönüşüm programına henüz alınmayan Antalya'da, çürük olduğu düşünülen binaların ne olacağı sorusu akıllara geldi. Kentsel dönüşümün sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için bütüncül bir planın hayata geçirilmesi gerektiğini savunan Antalya İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cem Oğuz, öncelikle kentin deprem mastır planının çıkarılıp bu plan doğrultusunda örnek projeler geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

ANA PLAN OLMALI

Projeye belediyelerin ve meslek odalarının da dahil edilmesi gerektiğini belirten Oğuz, "Antalya'da hangi binalar yıkılacak, hangi binalar ayakta kalacak bu belli değil. Biz buna deprem mastır planı diyoruz. Böyle bir plan yapılmadı. 2005 Nisan ayında bununla ilgili bir genelge yayınlandı. 2006 Ocak'ta deprem mastır planının hazırlanmaya başlandığına dair açıklamalar yapıldı ama bunu gerçekleştiremedik. Kanunda deprem mastır planının çıkarılması yönünde bir şart yok. Ama mantık bunu gerektiriyor. Çünkü kentte hangi binaların depreme dayanıklı olduğunu bilmeli ve ona göre bir proje üretmeliyiz. Bütüncül bir yapıyla hareket edilmeli ve ulaşım mastır planı ile nazım imar planları çakıştırılmalı. Böylece Kentsel Dönüşüm Ana Planı'nın oluşturulması gerekli" dedi.

İKİ ÖNEMLİ NOKTA
Antalya'da yıkılması gereken binaların iki başlık altında incelenmesi gerektiğine dikkat çeken Oğuz, "Antalya'da kentsel dönüşüm yapılması şart diye belirtilen bölgelerin hepsi safsata. Çünkü bu bölgeler için yapılmış bir çalışma yok. Bunların hepsi hayali tespitler. Betonarme yapıların ömrü 50 yıldır. Antalya'da 1960 yılı ve öncesinde yapılmış bina var ise bunlar ömrünü tamamlamıştır. Bunun yanı sıra 1998 yılı bir göstergedir. Çünkü o yıl deprem risk haritası değişti ve Antalya 4'üncü kuşak deprem bölgesinden 2'nci kuşağa yükseldi. Dolayısıyla 1998 yılı öncesinde verilen yapı izinleri 4'üncü derece deprem riskine göre planlandı. Fakat Antalya artık 2'inci derece risk taşıyor. Binalar bu anlamda da değerlendirilmeli. Bu binaların riskli çıkma ihtimali şu an çok yüksek" dedi.

ÖRNEK PROJE YAPILMALI
Bireysel yapılan kentsel dönüşüm başvurularının çarpık yapılaşmayı önlemediğini aktaran Oğuz, "Vatandaşın başvurusu üzerine bina çürük çıkar ise 60 gün içersinde yıkılmak zorunda. Bireysel girişimler bölgenin ihtiyaçlarının geri planda kalmasına yol açıyor. Çünkü vatandaş sadece tek bir binayı yıkıp yenisini yapıyor. Dolayısıyla binanın önünden geçen yol, yanındaki yeşil alan, sosyal donatı alanları hesaba katılmıyor. Bu kentsel dönüşüm değil. Belediyeler kentsel dönüşüm çalışmalarını yapmadan ruhsat vermemeli. Dönüşümü ada bazında yapılmalı ve örnek projeler ortaya çıkarılmalı. Başta Muratpaşa olmak üzere tüm belediyeler bir araya gelip koordineli bir plan ortaya çıkarmalı. Bu plan dahilinde pilot bir bölge seçilip ulaşım sorunu olmayan, sosyal donatı alanları olan, akıllı binalardan oluşmuş bir projeyi hayata geçirmeli. Kentsel dönüşüm bu mantıkla ilerlemeli. Vatandaşın önünde bu şekilde güzel bir örnek olursa herkes bunun içerisinde yer almak isteyecektir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Deprem planı için acil çağrı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN