Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hakan ÇATAL: Bu hafta Kosova'dan basketbol

Giriş Tarihi: 28.5.2014
Şimdi diyeceksiniz Antalya'dan umudu kesti bu adam kendini uzaklara vurdu.
Antalya'dan umudumu hiç bir zaman kesmedim spor adına. Biz bu şehri 30 yılı aşkın bir süredir sporda temsil ettik, etmeye de devam edeceğiz.
Gelelim bizim sizinle paylaşmak istediğimiz spor hikayemize. Yakın arkadaşım koç Adin Adinoviç Kosova'da 1.Lig takımı çalıştırıyor ve devamlı bizi davet ediyordu. Ben de yurt dışında yaşamış birisi olarak sporu yerinde incelemek için bu fırsatı kaçırmadım. Sizlere aktarayım isterseniz. Kosova, Makedonya, Arnavutluk ve Bosna'ya gittik. Her şeyden önce görülmeye değer bir kültür.
Savaş sonrası her türlü yara sarılmaya çalışılıyor. Nüfus genç ve normal olarak fanatizm çok yüksek. Yöneticiler çözümü sporda bulur.
'SPOR ÇOK ÖNEMLİ' diyor yöneticiler. Tam burada Antalya'yı düşünmedim değil (!).
Spora sonra bakarız diyen El Emin'lere (şehri yönetenlere) bilmem sesimizi duyurabilecek miyiz. Burası ANTALYA ve TÜRKİYE'N0İN gülen yüzü. Burada şehri kültür olarak tanıtmak gerekli ama bu işin tanıtımına sporu da eklemek lazım. Unutmayalım burası turizmin başkenti ve her türlü tanıtıma gerek var.
Döndüm Kosova'ya ve spora. Şans eseri Kosova ilk milli maçını Türk Milli Takımıyla oynadı. Ülke daha tam bağımsız olamadığından FİFA daha önce resmi maçlara izin vermiyordu.
Bu yüzden bu maç Kosovalı kardeşlerimiz için çok önemliydi. Hazırlık ve heyecan doruk yaptı. Görmeniz yaşamanız lazımdı. Hayatımda ilk defa galip geldiğimiz bir maça sevinemedim. 6-1 kardeşlerimizde büyük üzüntü yarattı ve maçtaki hava herkes için bozuldu, mutluluk yerini hüzne bıraktı. Dostluk maçı için bu olmadı diyen Türk müteşebbisler, Barış Gücü'nde görev yapan askerler ve maça gelen soydaşlar böyle düşündü.
Futbolu bırakalım basketbola dönelim. Kosova'da final-four maçları oynanıyordu ve biz de Başkent Piriştine'deki önemli maça davetliydik.
Ülkemizde görmediğimiz (sporcuya) sevgi saygıyı orda gördük desem yalan olmaz. Antalya'dan beraber gittiğimiz Kepez Meclis Üyesi ve Kepez Belediyespor yöneticisi İsmail Ulusoy'la birlikte Antalya ve Kosova arasında spor köprüsünü kurduk. Kepez Belediyespor olarak Kosova Yıldız Milli Takımı'nı kampa davet ettik. Sonuç olarak Kosova Basketbol Federasyonu Başkanı Mr. Erolld Belagu, Teknik Kordinatör Faton Kurshumlija'ya ve koç Adin Adinoviçe teşekkürler.
Türkiye'yi yanlarında hissetmeleri de çok güzel.
Basketbolla sportmence kalın...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hakan ÇATAL: Bu hafta Kosova'dan basketbol
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN