Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkanlar veciz atıştı

Antalya İş Dünyası Yerel Yönetimler Zirvesi'ne Menderes Türel ve Muhittin Böcek arasında yaşanan özlü söz düellosu damga vurdu. İki başkan birbirlerine veciz sözlerle mesaj yolladı

Giriş Tarihi: 29.5.2014
Konyaaltı sahilinin devri ile ilgili karşılıklı söylemlerde bulunan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, ilk kez Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO) Antalya İş Dünyası Yerel Yönetimler Zirvesi'nde bir araya geldi. Basına yaptıkları açıklamalar ile birbirlerine göndermelerde bulunan iki başkan, bu kez de ünlü Türk düşünürlerinin veciz sözlerini kullanarak mesaj verdi.

VECİZ SÖZLERLE ATIŞMA

Toplantıda Başkan Türel'den önce söz alan Muhittin Böcek, sahil konusunda artık yeni bir sayfa açma zamanın geldiğini, Mevlana'nın 'Dün dünde kaldı cancağızım, bu gün yeni şeyler söylemek gerek" sözüyle ifade etti. Başkan Türel ise, sahilden vazgeçmeyeceğini, Başkan Böcek'in cümlelerini değiştirerek, "Dün dünde kaldı cancağızım, bundan sonra halkımıza ücretsiz plaj hizmeti vermek lazım" şeklinde açıkladı.

YANIT GECİKMEDİ

Sahildeki ısrarından vazgeçmeyen Başkan Böcek bu kez de Yunus Emre'nin bir sözünü paylaştı. "Gel birlik olalım, işi kolay kılalım, sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz" diyerek Başkan Türel'e iş birliği çağrısında bulunan Böcek'e yanıt gecikmedi. Türel'in Böcek'e yanıtı "Bir olalım, diri olalım, memlekete hizmet edelim" oldu.

ÖNCE HİZMET
Sırayla söz alan ve görev bölgelerinde hayata geçirecekleri projeler hakkında bilgiler veren başkanlar, soruları da yanıtladı. Büyükşehir Başkanı Türel, enkaz edebiyatı yapmadan, geçmiş dönemleri kötülemeden hizmet vereceklerini ifade etti. Siyasetin futbol maçına benzememesi gerektiğine dikkat çeken Türel, "Hepimiz halka hizmet etmek sözü vererek bu makamlara seçildik. Küçük hesaplar yaparsak halka hesap veremeyiz" dedi.

BAŞKANLARIN PROJELERİ
Türel'in dışında konuklara seslenen diğer başkanlardan Turgay Genç, Döşemealtı'nın tarihsel ve coğrafi özellikleri hakkında bilgiler vererek, "Döşemealtı'na yatırım yapacak tüm işadamlarımıza belediye olarak tüm imkanlarımızı sunacağız" dedi. Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin, EXPO'nun ilçeye büyük önem kazandıracağını ve su taşkınları ile kapsamlı bir mücadele başlattıklarını söyledi. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ise ilçenin tüm mahallelerinde eşitlik ilkesini baz alacaklarını ifade ederek, şunları söyledi: "Muratpaşa'nın tüm mahallerinde eşitlik ilkesini baz alacağız. Çünkü diğer mahallelere göre daha az hizmet aldığını düşünen mahallelerimiz var. Kreş sorununu çok önemsiyor ve bu anlamda çalışmalar yürütüyoruz. Taksi durak ve muhtar evlerini en kısa sürede yenileyeceğiz. Ayrıca vatandaşın online olarak belediyeye ulaşmasını sağlayıp ücretsiz internet noktaları oluşturacağız."

YOĞUN KATILIM
ATSO Başkanı Çetin Osman Budak ev sahipliğinde gerçekleşen zirveye Türel ve Böcek dışında Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin ve Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Budak, Antalya'nın gelecek vizyonunun 5 yıl için değil, 50 yılı kapsayacak şekilde planlanması gerektiğini söyledi. Budak, Antalya'nın sorunlarını dile getirerek acilen önlem alınması gerektiğini söyledi.

HİZMETLER DEVAM EDİYOR
Türkiye tarihindeki seçim kaybetmesine rağmen tekrar göreve gelen tek belediye başkanı olduğunu hatırlatan Türel, "Seçimi kaybedip tekrar seçilen tek belediye başkanıyım. Bunun sebebi geçmişte yapmış olduklarımız. Antalya kazanacaksa ben kaybetmeye razıyım dedim. Ama ben kaybettiğimde Antalya da kaybetti. O yüzden biz doğruyu yapmaktan vazgeçmeyeceğiz" şeklinde konuştu. Hayata geçirilecek projeler hakkında da bilgiler veren Türel, sözlerine şu şekilde devam etti: "Doğu Garajı'nda geleneksel bir çarşıyı yaşatmak zorundayız. Önümüzdeki mecliste o alanı çarşı alanına çevirmek için gerekli girişimlerde bulunacağız. Balbey ile de ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Turizm Bakanlığımızda önemli bir çalışma toplantısı yapacağız ve Antalya'nın tüm sorunlarını ele alacağız. Antalya'ya katkı koyacak her talebin yanındayım. Hangi siyasi görüşten geldiği önemli değil. Bu benim sizlere sözümdür. Belediye binasını yıkıp Karaalioğlu Parkı'nı halka açık bir kamusal alana çevirebiliriz. Kırcami planında kat yüksekliği konusunda bir sınırlama yapılmasını isterdim. Çünkü yeşil bantları yanında 12 katlı binalar yükselecek. Özellikle kat yüksekliği sınırları için yeni bir çalışma yapılması süreci biraz daha uzatacaktır. Ama çalışmalarımızı büyük bir hızla yapacağız. 5 ve 25 binlik planlar şimdiden halkımıza hayırlı olsun diyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkanlar veciz atıştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN