Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP antalya örgütü istifalarla sarsıldı

Antalya CHP örgütü üst üste gelen istifalar ile sarsıldı. İl Başkan Yardımcıları Ergün Kurt ve Salih Azizoğlu ile İl Bilişim Sorumlusu Umut Doğan istifa etti

Giriş Tarihi: 29.5.2014
Antalya CHP il yönetiminin Aleviler ile arasındaki çatlak giderek derinleşiyor. CHP'nin Alevi kökenli Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Ercan Merthatun'un partisinden istifa edip AK Parti'ye geçmesinin hemen ardından, CHP Antalya İl Başkan Yardımcıları Ergün Kurt ve Salih Azizoğlu ile İl Bilişim Sorumlusu Umut Doğan partiden istifa ettiklerini açıkladı.

AHBAP ÇAVUŞ İLİŞKİSİ
İstifasını ve istifa gerekçesini yazılı bir şekilde açıklayan Kurt, CHP Antalya il yönetimine ağır ithamlarda bulundu. Görev süresi boyunca parti prensiplerine daima uyduğunu ancak yapılan haksızlık, etnik ayrımcılık, kirli pazarlık ve çeşitli ayak oyunlarına daha fazla tahammül edemeyeceğini belirten Kurt, istifa gerekçelerini maddeler halinde sıraladı. Yerel seçimler öncesi aday belirleme sürecinde etnik ayrımcılık, menfaat ve çıkar ilişkileri, adam kayırma, riyakarlık, tek adamcılık yapıldığını ifade eden Kurt, "Seçilen belediye başkanları parti tabanını ve örgüt yöneticilerini tanımadılar, aldıkları kararları ahbap çavuş ve hemşeri ilişkilerine dayandırdılar. Makamlara ve işe yerleştirmeleri yakınlık derecelerine göre yaptılar" ifadelerini kullandı. Parti içerisinde yaşanan olumsuzlukları İl Başkanı Devrim Kök ile paylaşmalarına rağmen dikkate alınmadıklarını, parti suçu işleyenler disipline gönderilirken bile ayrım yapıldığını iddia eden Kurt, "Parti içerisinde bu dar kadro anlayışı hakim olduğu sürece CHP'nin iktidar olmasını mümkün görmemekteyim. Tüm bunlar ve anlatamadığım birçok nedenden dolayı il başkan yardımcılığı ve parti üyeliğimden istifa ediyorum dedi.

RENCİDE EDİLDİK

Parti içerisindeki sorunlar hakkında Sabah Akdeniz'e açıklamalarda bulunan Ergün Kurt, Ercan Merthatun'un CHP'den istifa etmesinin ardından partinin Alevi toplumuna yönelik olumsuz söylemlerde bulunduğunu belirterek, "Partiden yapılan açıklamalar hep etnik kimliği ön plana çıkaran, Aleviliğe saldıran ve rencide edici söylemlerdi. Bu bizim için büyük bir rahatsızlıktı" dedi. CHP İl Başkanı Devrim Kök ise İl Teşkilatı olarak büyük bir şaşkınlık yaşadıklarını ifade ederek, "Bu arkadaşlarımızın hepsi alevi değil. Olsa da zaten bizde Alevi, Türk, Kürt diye bir ayrım yok. Biz herkesi kucaklayan bir partiyiz. İstifalar tamamen menfeat nedeniyle yapılmıştır" dedi.

KAFATASÇI ZİHNİYET
CHP'nin kafataşçı bir zihniyete sahip olduğunu aktaran Kurt, Alevilere parti içerisinde göstermelik görevler verildiğini ama bu görevi yapmak için yetki verilmediğini ifade etti. Parti yöneticilerinin Alevileri karar alma mekanizmasına dahil etmediklerini ama sokaklarda her türlü eylemin içerisinde gözlerini kırpmadan sürdüklerini söyleyen Kurt, "Bu parti hala Alevi bir genel başkanları olmasını hazmedemedi. Antalya gibi bir yerde bir tane Alevi milletvekili yok, belediye başkanı yok. Sadece 1 tane meclis üyesi vardı, o da yapılan yanlışlar nedeniyle partiden ayrıldı" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP antalya örgütü istifalarla sarsıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN