Çalış kaderine teslim

Fethiye'de Özel Çevre Koruma Bölgesi olan Çalış Plajı, Muğla'nın bütünşehir olması ile sahipsiz kaldı. Derneğin talip olduğu ve tahsisi geciken plaja belediyeler de sahip çıkmadı

Giriş Tarihi: 30.5.2014
Türk turizminin gözbebeklerinden biri olan Fethiye'nin Özel Çevre Koruma Bölgesi kapsamında bulunan Çalış Plajı'nda sezon başlamasına rağmen çağdışı görüntüler yaşanıyor. Çalış Plajı, Fethiye ilçesinin bağlı olduğu Muğla'nın yerel seçimden itibaren büyükşehir olması ile sahipsiz kaldı. Geçtiğimiz yıllarda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Fethiye Turizm Alt Yapı Hizmet Birliği'ne tahsis edilen ancak birliğin kapanması üzerine ortada kalan Çalış Plajı, için Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği devreye girerek işletmesine talip oldu. Bakanlık Çalış Plajı için karar vermekte gecikince, ne Fethiye Belediyesi ne de Muğla Büyükşehir Belediyesi plaja sahip çıkmadı. Plajda pislik alıp başını gidince ve standart hiçbir hizmet verilemeyince turistler ya kumsalda soyunup giyinmek zorunda kaldı ya da plaja gelmek yerine konakladıkları otellerin havuz başlarını tercih etmeye başladı.

BELİRSİZLİK SÜRÜYOR

Plajda hizmet vermesi gereken soyunma kabinlerinin ya hiç kapısı yok ya da kendini bilmezlerin kabinleri tuvalet olarak kullanmasının önüne geçmek için çıtalar çakılarak kullanıma kapatılmış durumda. Kapısı bulunmayan kabinlere ise pislikten girmek mümkün değil. Fethiye ilçe merkezine en yakın plaj olan Çalış civarındaki esnaf belirsizliğin bir an önce giderilmesini çevre temizliğinin yapılarak şezlongların yerleştirilmesini, duş ve soyunma kabinlerinin faaliyete geçmesini istiyor.

TURİZM BİTEBİLİR
Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Mete Ay, Fethiye Belediyesi'nden şezlong ve şemsiye istediklerini, birkaç gün içinde şezlong ve şemsiyeleri plaja yerleştireceklerini kaydetti. Dernek olarak plajın işletmesine talip olduklarını söyleyen Ay binlerce turistin yararlandığı Caretta Caretta'ların üreme alanı da olan Çalış Plajı ile ilgili sorunun çözümlenmesi için görüşmeleri sürdürdüklerini söyledi. Bölge esnafından Veysel Çomer ise belirsizlikler devam ederse turizmin biteceğini söyledi.

Antalya'DA SORUN ÇÖZÜLDÜ
Antalya'daki dünyaca ünlü Konyaaltı Plajı'nda da benzer bir sorun yaşanmış, plajı kiralama izni isteyen Antalya Büyükşehir Belediyesi, CHP ve MHP'nin olumsuz oylarıyla kararı Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nden geçirememişti. Belediye Encümeni'nden 3 yıllık yetki alarak sorunu çözen Antalya Büyükşehir Belediyesi, plajda düzenleme çalışmalarına başladı. 8 Haziran'da tamamlanacak olan çalışmalar çerçevesinde 7 bin şezlong, 3 bin 500 şemsiye ve 3 bin 500 sehpa plaja ücretsiz olarak yerleştirilecek, özel güvenlik görevlendirilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çalış kaderine teslim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN