Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Lüks yat başkenti Antalya

Giriş Tarihi: 31.5.2014
Dünyaca ünlü işadamlarından Arap şeyhlerine kadar birçok tanınmış isimlere özel tasarım yat üretmiş olan Antalya Serbest Bölge'deki 44'ü üretim olmak üzere 62 firma, Antalya'nın ekonomideki yüz akı oldu. Nisan sonu itibariyle 250,9 milyon dolar ticaret hacmi gerçekleşmiş olan bölgedeki tüm sektörlerin, 2014 sonuna kadarki iş hacminin 1 milyar doları geçeceği öngörülüyor.

BU YIL 40 TEKNE BİTECEK

Bu yıl 40 teknenin, 2015 yılında 47, 2016 yılında da 7 teknenin tamamlanarak sahiplerine teslim edilmesinin programlandığını açıklayan ASBAŞ Müdürü Zeki Gürses, "Boyları 10 metreden 68 metreye kadar yatların üretimleri yapılıyor. Müşterilerin taleplerine uygun olarak başta kompozit olmak üzere çelik veya ahşap gövdeli yatlar imal edilebiliyor. Siparişleri alınmış 94 adet projenin 40 tanesinin, bu yılsonuna kadar sahiplerine teslim edilmesi bekleniyor. 60 ve 63 metre projelerin denize indirilme dönemine yaklaştık" diye konuştu.

185 ÜLKEYE İHRACAT

Başta yat ve medikal olmak üzere elektronik, tekstil, inşaat gibi sektörlerde 108 firmanın faal olduğunu anlatan Gürses, bu firmaların ticaretinin yüzde 50'nin AB ülkeleri, yüzde 9'u İslam ülkeleri ve ardından A.B.D, Rusya, Arjantin, Avustralya dahil 85'in üzerinde ülke ile ticaret yapıldığın söyledi. Gürses, yat sektörünün ürettiği yatların denize indirildikten sonra deneme testleri amacıyla bağlı kalacakları rıhtım yetersizliği sıkıntısı çektiğini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lüks yat başkenti Antalya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN