Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turizmde rekora adım adım

Mayıs ayında Antalya ve Gazipaşa havalimanlarından gelen turist sayısı, geçen yıla göre 141 bin artışla 1.5 milyona dayandı

Giriş Tarihi: 3.6.2014
Yılbaşından Nisan ayına kadar turizmi etkileyen coğrafi olumsuzluklara rağmen, Antalya'ya gelen turist sayısında yeni bir rekora doğru adım adım ilerleniyor. Mayıs ayında Antalya ile Gazipaşa havalimanlarından gelen turist sayısı, geçen yıla göre 141 bin 103 kişilik artış göstererek 1 milyon 486 bin 231 oldu. Yılın ilk 4 ayı ile birlikte 1 Haziran'a kadar iki havaalanından gelen toplam turist sayısı ise 2 milyon 867 bin 829. Antalya'nın turizm otoriterlerinin tüm olumsuzluklara rağmen yılın artışla kapanacağına dair tespitleri de doğru çıktı.

PAZARLARIMIZ ÇOK

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, "Bizim kaynak pazarlarımız çok çeşitlendi. Son 10 yılda en büyük becerimiz bu oldu. Türkiye'ye 50'nin üzerinde noktadan müşteri geliyor. Bu bir avantaj. Bir tarafta sorun varsa diğer taraftan telafi edebiliyorsunuz. Ukrayna'dan kayıp yaşayacağız, bunu biraz İsrail, biraz İran, biraz da Rus pazarından ilave ederek telafi ediyoruz" diye konuştu.

AVRUPA PAZARI SIKINTILI

Bugüne kadar yaşanan birçok olumsuzluğa rağmen hep olumlu yaklaşımlar sergileyen deneyimli turizmci Ayık, "Avrupa'dan bakıldığında ülkemizde çok gergin bir hava var. Daha bilinçli müşteri kitlesinin olduğu Avrupa pazarında düşmeler yaşanıyor. Tansiyonun düşmesi çok önemli. Memleketi daha sakinleştirmek lazım. Biz rahat yaşanan hava imajını devam ettirsek, geçen senenin üstünde bir rakamı da görürüz" diye endişesini dile getirdi. Şu ana kadar her şey normal görünürken daha fazla turistin geldiği yüksek sezonda düşüş yaşanabileceğinin sinyalini veren Ayık, "Mayıs normal gidiyor, Yüksek sezonda sayılar artıyor ve bu aradaki eksiklikleri kapatmak zorlaşıyor, çünkü kayıplar da büyüyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizmde rekora adım adım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN