Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çiftlik gibi merkez

Türkiye'nin en büyük engelli rehabilitasyon merkezinin Akaydın döneminde çiftlik haline getirildiği ve eş dosttan oluşan çok sayıda eğitimi yetersiz kişinin istihdam edildiği anlaşıldı

Giriş Tarihi: 5.6.2014
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in ilk başkanlık döneminde temellerini attığı ve 'En iyi projem' dediği Engelli ve Engelli Yakınları Sosyal Tesisi ve Uygulama Merkezi'nin eski Başkan Mustafa Akaydın döneminde tam anlamıyla bir çiftlik haline getirildiği ortaya çıktı. Okulda çalışanlar ile öğrenci velilerinin katkıları sayesinde hazırlanan bir rapor sonucu ortaya çıkan skandalda okulun, Mustafa Akaydın'ın eşi Günseli Akaydın tarafından kişiye özel bir kurum haline getirildiği anlatıldı.

NE HALE GELDİ
Menderes Türel'in temelini attığı ve 2009 seçimlerini kaybetmeden önce yüzde 80'ini bitirdiği okul, Akaydın döneminde tamamlanmış ve hizmetçe açılmıştı. Türkiye'nin en büyük engelli rehabilitasyon merkezi unvanına sahip okulun yönetimi 10 yıllığına, başkanlığını Günseli Akaydın'ın yürüttüğü Engelli Bireyler Derneği'ne verildi. Okulun tüm giderlerini ise Antalya Büyükşehir Belediyesi üstlendi. Hazırlanan raporda okulun son 5 yılda tam anlamıyla bir çiftlik haline geldiği, tüm ayrıntıları ile anlatıldı. Okulun çatısının su aldığı, spor salonundaki zeminin zamanla kullanılamaz hale geldiği, hijyen standartlarına uyulmadığı ve yönetimin bu sorunları kayıtsız kaldığı belirtilirken, merkezde istihdam edilen personel sayısının gereğinin çok üstünde olduğuna dikkat çekildi. Özellikle yönetim kadrosunda görev yapan çok sayıda müdür olduğu ve bu müdürlerin birbiriyle çelişen talimatlar vermesi nedeniyle okuldaki sorunların üstesinden gelinemediği açık bir dille anlatıldı.

HAVUZ ENGELLİYE YASAK

Raporun en can alıcı ayrıntısı ise yaklaşık 600 engelliye eğitim verebilecek kapasitedeki okulda çok az sayıda öğrenci bulunduğu, personel sayısının öğrencilerden çok daha fazla olduğu ve bu öğrencilere eğitim verenlerin özel eğitim alanında diploma almamış kişilerden oluştuğu konusu oldu. Okulda bulunan havuza engellilerin girmesinin yasaklandığı, sadece eş dostun kullanıma sunulduğu belirtildi.

ADAM KAYIRMA

Sorunları, çözümleri ile birlikte sıralayan rapor, sorunların çözülmesi için yönetimde bulunan kişilerin tek tek gözden geçirilmesini istedi. Özellikle Kurucu Müdür C.O, Sosyal Hizmetler Birim Sorumlusu M.S.A ve Okul Müdürü M.T ve okul çalışanı İ.S'nin görevlerini yerine getirmediği ve bu isimlerin hiçbir akademik eğitimi olmadığı halde yönetimde görev verildiğinin anlatıldığı raporda, M.S.A'nın arkasındaki kişilere güvenerek okulda terör estirdiği, personeli ispiyonculuğa zorladığı, kendisine yakın durmayan kişileri haksız yere işten çıkardığı iddia edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çiftlik gibi merkez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN