Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hani biz kardeştik

Suudi Arabistan, İran, Ürdün, Fas ve Tunus Türkiye'nin markası Rosense A.Ş'nin kozmetik ürünlerinden yüzde 35-40 gümrük vergisi isterken, Fransa'nın ürünlerinden yüzde 2 alıyor

Giriş Tarihi: 7.6.2014
Her defasında Türkiye ile kardeş olduklarını dillerinden düşürmeyen Suudi Arabistan, İran, Ürdün, Fas, Tunus, Türk markası Rosense A.Ş'nin ürünlerine yüzde 35 ila 40 arasında gümrük vergisi uyguluyor. Aynı ülkelerin, 'Gül Yağı' açısından direkt Isparta'ya bağımlı olan Fransa'ya uyguladıkları gümrük vergisi ise yüzde 1-2 oranında. Isparta, bu nedenle kozmetik ürünleri ile İslam coğrafyasına giremiyor. Gümrük vergisinde uygulanan çifte standart, Isparta'yı rekabet edemez hale getiriyor.

REKABET ŞANSI YOK

Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, anılan ülkelerin Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı tutumunu eleştirdi. Çelik, "Fransa ürünlerinin önemli bir diliminde gümrük vergisi yok. Bazı ürünlerde en fazla yüzde 5. Hâkimiyet yüzde 1-2. Bana ise 'yüzde 40' diyor. Nasıl rekabet edeceğim?" dedi.

HEDEFTE ÇİN VAR

Rosense ve Sweet Rose'un Almanya, İngiltere, Avusturya, Kanada, Bosna-Hersek'te operasyonel çalışmalarının çok verimli bir şekilde devam ettiğini söyleyen Gülbirlik Genel Müdürü Çelik, Japonya ve Tayvan'da da satış ağlarının bulunduğunu kaydetti. Çin Halk Cumhuriyeti ile çok önemli bir proje yürüttüklerini anlatan Çelik, ayrıntılarını şu aşamada paylaşmayacaklarını belirterek, "Isparta açısından çok güzel olacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hani biz kardeştik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN