Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alanya ipeği dönüyor

Yüzyıl öncesine kadar dünyaca ünlü olan Alanya ipekçiliğini markalaştırmak adına coğrafi işaret almaya çalışan ALTSO, ilk adımı attı. Alanya kozası, EXPO'da hediye olarak verilecek

Giriş Tarihi: 8.6.2014
Alanya'nın yüzyıl öncesine kadar dünyaca meşhur olan ipekçiliği, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası'nın coğrafi işaret alma çalışmasıyla tekrar bilinir hale gelecek. Bir araştırmayla ninelerinin Alanya'daki ipekböcekçiliği okulu diplomalarına ulaşan ALTSO yönetimi, ilçenin bu değerini tekrar ortaya çıkarmaya çalışıyor. Antalya Ticaret Borsası'nda düzenlenen bölge değerlerine coğrafi işaret kazandırma toplantısına bir meclis üyesi gönderen Alanyalılar, Anamur muzu olarak bilinen Alanya muzu ile Alanya ipekçiliğini markalaşma masasına yatırdı.

BURSA İPEĞİ SANILIYOR

Alanya'dan yılda 30 ton kozanın Bursa'ya gönderildiğini ve Alanya ipeğinin Bursa ipeği olarak bilindiğini anlatan ALTSO Genel Sekreteri Erhan Akman, coğrafi işaret almada ilk adımın atıldığını açıkladı. Doğal şartların kaybolmasıyla koza yetiştirmenin zorlaştığını belirten Akman, "Yüzyıl öncesine kadar Alanya ipeğini bilmeyen yokmuş. Şimdi de bilen yok. Doğumuzdaki birkaç köyde koza üretiliyor. Onlar da zirai ilaçlama ve sivrisinekle mücadelede tehdit altında" diye konuştu.

EXPO HEDİYELİĞİ KOZA

Alanya'nın bu konuda markalaşması için karar aldıklarını belirten Akman, zamanla sektörün canlanmaya başladığını söyledi. Görüştükleri sektör otoriterlerinin Alanya ipeğini çok kaliteli bulduğunu ifade ettiğini vurgulayan Akman, birçok kadının ev ekonomisi için koza boyayarak sattığını söyledi. Kadınların kozaları karanfil, gül gibi çiçeklere boyayarak ayda 100- 150 TL kazandıklarını belirten Akman, "EXPO 2016'ının hediyeliklerinden biri de, çiçek şeklindeki Alanya kozası olacak. Kadınlarımız aldıkları bu siparişi yetiştirmeye çalışıyor. Biz de onlara bir kooperatif kurup kayıtlı ve standart üretim yapmalarını sağlayarak, ayda 500- bin TL kazanmaları için çalışıyoruz" diye müjde verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alanya ipeği dönüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN