Günaydın'dan ilginç girişim

Giriş Tarihi: 8.6.2014

Isparta Belediye Başkanı Günaydın, sokak köpeklerini rehabilite edip eğitmek için sosyolog veteriner çalıştıracaklarını açıkladı

Isparta'nın MHP'li Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, sokak köpekleri için barınak yapılıp yapılmayacağı sorusuna hiç beklenilmeyen ve duyan herkesi de şaşırtan, "Veteriner sosyologlar istihdam edip köpekleri sokak çocukları gibi eğiteceğiz" yanıtını verdi. Isparta Belediye Meclisi toplantısında Türkiye'nin hemen hemen her ilinde yaşanan, hayvan severlerin yıllardır mücadelesini verdiği sokak köpekleri ve barınaklar konusu gündeme geldi. AK Partili üye Havva Saraç, "Mahallelerde başıboş dolaşan köpekler insanları tedirgin ediyor. Vatandaşlarımız köpeklerin aç kalmadığı, ölmediği barınaklarda bakılmasını istiyor. Çalışma yapılması düşünülüyor mu?" sorusunu yöneltti.

BARINAK YETMEZ

Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, sorunun çözümü için bugüne kadar hiç denenmemiş, ilk sayılabilecek, kamuoyunda da renkli tartışmalara neden olacak bir öneri getirdi. Günaydın Orman Bakanlığı'nın kendilerine hayvan barınağı için yer tahsis ettiği müjdesi verdi ancak çözümün sadece barınak yapmaktan geçmediğini, kendilerinin farklı bir yöntem uygulayacaklarını bildirdi.

SOSYOLOG VETERİNERLER

Tahsis edilen arazide köpeklere sadece bakım değil, eğitim hizmeti de vereceklerini belirten Günaydın, kendi cümleleriyle de dünyada bir ilk sayılabilecek uygulamalarını şöyle anlattı: "Sokaktaki hayvanların eğitimini veteriner sosyologlar yapacak. Bu Türkiye'de, belki de dünyada da var mı araştırın. Araştıranlar 'yok' diyor. Sokaktaki köpekler toplanıyor. Eğitim ve bakım olayları sağlanıyor. Sokak köpeklerinin rehabilitasyonunun sağlanması için konusunda uzman 8-10 veteriner belediyede istihdam edilecek" dedi. Şimdi Günaydın'ın projesini nasıl hayata geçireceği, eğitim gören köpeklerin sokaklarda gerçekten topluma kazandırılıp kazandırılamayacağı, vatandaşlara saldırıp saldırmayacağını Ispartalılar kadar Türkiye de merakla bekliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Günaydın'dan ilginç girişim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN