10 bin kişilik cami

2011'de temeli atılan ve Türkiye'nin en büyük kubbesine sahip Akdeniz Üniversitesi Camisi'nin inşaatı sürüyor. Camide 10 bin kişi aynı anda ibadet yapabilecek.

Giriş Tarihi: 9.6.2014
Türkiye'nin en büyük kubbeye sahip camisinin inşaatı Antalya'da devam ediyor. Antalya İlahiyat Fakültesi Cami Yapma ve Yaşatma Derneği Başkanı Necmi Atik, Akdeniz Üniversitesi yerleşkesindeki cami için ayrılan 35 bin metrekare alanın 13 bin metrekaresinde cami inşaatını sürdürdüklerini söyledi.

20 KÜÇÜK KUBBESİ VAR

Temeli 2011'de atılan caminin hem modern hem de geleneksel tarzda olduğunu ifade eden Atik, camide engelli ve yaşlılar için de özel tuvalet ve abdest alma bölümleri yer aldığını belirtti. Necmi Atik, camiyi çevreleyen revaklar üzerinde 7 metrekare çapında 20 küçük kubbe olduğunu, camiye girildiğinde ziyaretçileri 36 metre çapında, Türkiye'nin en büyük kubbesinin karşıladığını bildirdi.

BU KUBBE İLE REKOR KIRILDI

Atik, "Selimiye Camisi'nin kubbe çapı 33 metre. Bu çaptaki bir kubbeyle rekor kırdık. Kubbenin yerden yüksekliği 42,5 metre. İçeri girildiğinde muallak görüntüsüyle direkt kubbe karşınıza çıkıyor. Çünkü 8 estetik fil ayağı üzerine bu yapıyı oturtmayı başardık ve yandaki desteklere ihtiyaç kalmadı. Diğer küçük kubbelerle 44 kubbeli devasa bir anıt yapı inşa ediliyor" dedi.

MİNARELERİ 86.5 METRE

Camide 4 minare olduğunu ifade eden Atik, minarelerin 86,5 metre boyunda olduğunu kaydetti ve Selimiye Camisi'nin minaresinin 86 metre boyunda olduğunu hatırlattı. Cami bittiğinde 10 bin kişi aynı anda ibadet yapabilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
10 bin kişilik cami
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN