Hanımın çiftliğine Milletvekili el attı

SABAH Akdeniz'de yayınlanan 'Engelli merkezi hanımın çiftliği' haberi üzerine bir basın toplantısı düzenleyen Milletvekili Gökçen Enç, 'Engelli başına 4 görevli düşüyor' dedi

Giriş Tarihi: 10.6.2014
AK Parti Antalya Milletvekili Gökçen Enç, SABAH Akdeniz'in Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne ait Döşemealtı Çıplaklı'da bulunan Büyükşehir Özel Eğitim Okulu hakkında yayınladığı 'Engelli merkezi hanımın çiftliği' haberinin ardından düzenlediği basın toplantısında çarpıcı iddialarda bulundu. AK Parti İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Mustafa Akaydın döneminde Batı Avrupa ile Türkiye'nin en büyük engelli rehabilitasyon merkezi konumundaki okulun doğru yönetilemediğini söyleyen Enç, 2014'te yapılan hizmet alım ihalelerinin geçen yıllara oranla 3 kat arttığına dikkat çekti.

VİZYON PROJE

Mustafa Akaydın'ın merkezi, başkanlığını Günseli Akaydın'ın yaptığı Engelli Bireyler Derneği'ne devir ettiğini hatırlatan Enç, "Kurumda 17 dernek çalışanı var, bunlardan biri kurum müdürü. 8 adet özel eğitim öğretmeni var fakat üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun değiller. Büyükşehir tarafından 68 personel sağlanmış. Toplam 85 kişinin çalıştığı merkezde 2014 yılı itibariyle kayıtlı 163 öğrenci var. Bu tablo ortaya çıkınca merkezi ziyaret ettim. Benim için tam anlamıyla bir hayal kırıklığıydı" şeklinde konuştu. Okulun yıllık zararının 3 milyon 254 bin lira olduğunu söyleyen Enç, "Buranın aylık personel gideri 156 bin lira. Bu çalışma performansı 8 adet tam gün eğitim alan öğrenciye karşılık geliyor. Buradaki öğrencilere haftada 40 saat eğitim verilmesi gerekiyorken sadece 90 dakika eğitim verilmiş. Orası içler acısı durumda. Faal olarak devam eden öğrenci sayısı 30. Nerdeyse engelli başına 4 adet görevli düşüyor. Bu insafsızlık bence" ifadelerini kullandı.

İNCELEME BAŞLATILDI
Merkezin getirildiği durumu 'Büyük bir becerisizlik örneği' olarak nitelendiren Enç, "Belediyenin denetim mekanizmalarını çağırdık, incelemelerde bulunuyorlar" dedi.

HESAP SORULACAK
Büyükşehir Belediyesi Özel Eğitim Okulu'nun arpalık gibi kullanıldığını dile getiren ve okulun bakımsızlıktan dökülmeye başladığını fotoğraflarla gösteren AK Parti Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç, "Türkiye'nin en önemli engelli rehabilitasyon merkezi, yandaşları memnun etme yeri gibi kullanılmış. Böyle bir şeyi engelliler üzerinden yapmak hiç etik değil. Özel Eğitim Okulu'nu amacı dışında kullanıp bu hale getirenlerin hukuk önünde hesap vermesi için gereken her şeyi yapacağız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hanımın çiftliğine Milletvekili el attı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN