Türk mermerine Çin ablukası

Yılda 5 milyar dolar ihracat yapılan Türk mermer ocakları, Çinliler tarafından ele geçiriliyor. AİB Başkanı Mustafa Satıcı, özkaynakların sömürüldüğünü belirtiyor

Giriş Tarihi: 10.6.2014
Dünya mermer rezervlerinin yüzde 38'iyle yılda 5 milyar dolar ihracat yapan Türkiye, bu sektörde Çin ablukası altına giriyor. Son 1 yılda sembolik ortaklıklar ya da rödovans sözleşmesi ile Türk mermer ocaklarının işletim haklarını almaya başlayan Çinliler, yerli madencileri tedirgin etmeye başladı. Çinlilerin sektörün belirleyicisi olmaya başlamasından endişelenen madenciler, gelecek kaygısıyla başka sektörlere yatırım yapmaya başladı. Yılın ilk 5 ayında 140 milyon 612 bin dolarlık mermer ihracatı gerçekleştiren Antalya İhracatçılar Birliği'nde (AİB), sektör temsilcileri toplantı yaptı. Sektördeki, görünmeyen yabancı patronların ülke ekonomisine zarar verirken doğamızı da tehdit ettiğini belirten AİB Başkanı Mustafa Satıcı, "Antalya Limanı'ndan en fazla mermer ithal eden firmanın Çinli olduğunu sektör biliyor. Sembolik Türk ortaklı görünen yabancı firmalar, 400 dolar olan taşı 120 dolara ülkesindeki başka isimli kendi firmasına satarak vergiden kaçabiliyor. Ayrıca ocakların ömrü bitip de sıra rehabilitasyon yapmaya geldiğinde, Çinli madenciyi kim nerede bulabilir? Maden çıkarma iznini alıp Çinliye kiralayan vatandaşımız, kira bedeliyle ocağın doğayla uyumlu hale getirecek rehabilitasyon masraflarını karşılayamaz. Yabancıların bizim doğamıza duyarlılıkta bizim kadar hassas olmaları mümkün değil" uyarısı yaptı.

KARI EN YÜKSEK TAŞI ALIYORLAR
Yabancıların en karlı olan temiz taşları alırken kötü ürünü kırarak posa alanlarına attığını belirten Satıcı, "Su akarken testiyi dolduralım mantığıyla karı yüksek en kaliteli taşı alıyorlar. Alt kalite taşları işleyecekleri fabrika kurmaları teşvik edilirse de bu sefer Türk madencisiyle rekabetleri hızlanacak" şeklinde konuştu.

YATIRIMCI DEĞİLLER
Madencilerin yatırım yapmadığını, ancak yabancı yatırımcı statüsüne girdikleri için Türk yatırımcıya göre önünün çok daha hızlı açılmasını da eleştiren Satıcı, "İflas etmek üzere olan madencilerimize para desteği vererek, karşılığında üretimin kendisine verilmesi sağlıyorlar. Parasal yönden çok güçlü olan yabancılar, zamanla ocağın işletimini tamamen ellerine geçiriyor. Bugün sadece Çin'e mermer götüren bu firmalar, yarın Türk madencisinin pazarlarına girerek Türk mermeriyle rekabet edecek" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk mermerine Çin ablukası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN