Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir hayal daha gerçek oluyor

Antalya'nın kanayan yarası ve çürük dişi olan Özel İdare binasının yıkımına başlandı. Başkan Türel, Cumhuriyet Meydanı'nın geleceği ile ilgili çok önemli müjdeler verdi

Giriş Tarihi: 11.6.2014
Uzun yıllardır Antalya'nın siluetinde bir çirkinlik abidesi gibi yükselen eski Özel İdare binasının yıkımı başladı. Seçimden önce söz konusu binayı çok kısa bir sürede yıkacaklarının sözünü veren Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, verdiği sözü tuttu ve Antalya'nın çürük dişini çekti.

CUMHURİYET MEYDANI

Yıkım işlemine özel bir tören ile başlanırken Başkan Türel burada yaptığı konuşmada Antalyalılara çok önemli müjdeler verdi. Özel İdare binasının bulunduğu alanın özel bir parka dönüştürüleceğini aktaran Türel, projenin devamında bu alanın karşısında bulunan diğer eski binalar ile birlikte Ordu Evi'nin de yıkılarak Cumhuriyet Meydanı'na bağlanacağını, Antalya'nın adına yakışır bir meydana kavuşacağını ifade etti.

AZ LAF ÇOK İŞ
'Az laf çok iş' sloganı ile göreve başladıklarını ifade eden Başkan Türel, "Antalya sevdası ile kenti güzelleştirecek önemli bir adımı atıyoruz. Antalya'yı bir çirkinlikten kurtarıyoruz. Allah Antalya'da büyük hizmetleri bize nasip etti. Bunun için mutlu mu olsam yoksa Antalya'ya 5 yıl bir çivi çakılmadan devir aldığımıza mı yoksa kaybolan yıllara mı üzülsem bilemiyorum. Bugün üzüntü günü değil. Bizler kaybedilen zamanı telafi etmek zorundayız. İki kat daha fazla çalışacağız" dedi.

HAYALDİ GERÇEK OLDU
İlk başkanlık döneminde hayata geçirdiği projeler için 'Hayal ürünü' diyenlere göndermede bulunan Türel, "Vakıf İş Hanı'nı yıkmaya kalktığımızda bizi hayal görmekle suçladılar. Bizi o zaman iş bilmez yerine koyup suçlayanlara kırılmıştık. Gerçekten Vakıf İş Hanı'nı yıkmak bir hayaldi. Ama ne mutlu bizlere ki bunu başardık. Buraları yıkıyor iken yapmak ve Antalya'nın hizmetine en iyi şekilde sunmak da önemli. Bugün bir hayal daha gerçek oluyor. İnşallah sırf siyaset yapmak uğruna, peşin hükümle her şeye karşı çıkanlar bu hizmetlere bir kez daha bakıp düşünürlerse 'ne mutlu bize' diyeceğiz" şeklinde konuştu.

BİNA RUHSATSIZDI
Özel İdare binası ruhsatsız olduğu için aynı zamanda kaçak bir binanın da yıkımını gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Türel, yıkım işlemi için açılan ihaleye 24 firmanın katıldığını belirtti. Akaydın döneminde yapılan ihalelere güvensizlik nedeniyle birkaç firmanın katıldığını vurgulayan Türel, binanın 2 ay içerisinde yıkılacağını belirterek şunları söyledi: "Alanı güzel bir park, yeşil alan olarak Antalya'ya ve esnafımıza hediye ediyoruz. Projeyi Antalya Peyzaj Mimarları Odası hazırlayacak, STK'lar ve Büyükşehir Belediyesi işbirliğinin en güzel meyvesi bu proje tamamlandığında burada yeşerecek. Bugün çok güzel bir sabahın müjdecisi. Bu proje ile esnaf kazanacak, Antalya kazanacak."

YENİ MÜJDELER
Özel İdare binasının deniz tarafında bulunan ve kent ile deniz arasında devasa bir duvar gibi duran binalarda oturanlara seslenen Türel, Antalyalıları ilgilendiren çok önemli bir müjde verdi. Özel İdare binasının yıkım ile başlayan dönüşüm projesi kapsamında bölgede yapılacak çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Türel, "Bu proje sadece bir başlangıç. Cumhuriyet Meydanı'nı adına yakışır şekilde büyütüp Antalya'ya kazandıracağız. Antalya'nın bu en eski binaları ciddi bir deprem riski taşıyor. Bu binaların mülk sahiplerinin rızasını almak suretiyle, bu binaları da falezlerin üzerinde bir Çin Seddi gibi durmaktan kurtarıp tarihin tozlu rafları arasına terk etmek gerekiyor. Binalarda oturanlara en çağdaş konutları teslim etmek suretiyle bu parkın önündeki bu binaları da kaldırıp Cumhuriyet Meydanı'na eklemeyi istiyoruz. Ordu Evi, askeri lojmanlar ve Askerlik Şubesi'ni içerisinde barındıran Garnizona ait bir alan var. Tabi ki garnizonumuzun rızasını almak suretiyle, eş değer hatta garnizonumuza yakışan çok daha güzel bir Orduevi yapma suretiyle bu alanı Özel İdare proje alanı ile Cumhuriyet Meydanı'na katmak için çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

MUHALEFETE ÇAĞRI
Antalya'YA hizmetlerin önünü tıkamak isteyenlere de seslenen Türel, "Belediye siyaset için kullanılırsa memleket ve halk kaybeder. Biz halkımızı düşünmek zorundayız. Bu projeler halk, esnaf ve gençlerimiz içindir. Bu projeler siyaset değil, Antalya'ya hizmettir. Bu yüzden herkes Antalya projelerinde siyasi fikirlerini bir kenara bıraksın. Gönül birliği ile gelin hep birlikte çalışalım. Bu mutlulukları birlikte paylaşalım. Bugün Antalya'da yeni bir dönemi başlatıyoruz" dedi.

TALİMAT ÖZTÜRK'TEN
Antalya Valisi Sebahattin Öztürk de Antalya'nın böylesi bir çirkinlikten kurtulduğu için çok mutlu olduğunu belirtti. Vali Öztürk konuşmasının ardından binada bulunan yıkım ekiplerine telsiz ile 'Yıkım başlasın' talimatı verdi. Dev vinçler ile binanın çatısına çıkarılan iş makineleri zaman kaybetmeden yıkım işlemine başladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir hayal daha gerçek oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN