Meyveciliği ilaç kalıntıları vuruyor

Tarımsal Ürünlerde Hasat Kayıpları Komisyonu hazırladığı raporda çarpıcı sonuçlar ortaya koydu

Giriş Tarihi: 11.6.2014
Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) bünyesinde kurulan Tarımsal Ürünlerde Hasat Kayıpları Komisyonu, Isparta'nın tarımını enine boyuna masaya yatırdı. Tamamlanan çalışma raporlarında Isparta için iyi sonuçlar ortaya çıkmadı.

BİÇERDÖVER UYGUNLUĞU

Meyvecilik komisyonunda en dikkat çeken husus kullanılan aşırı ilaç. Bu ilaçların oluşturduğu kalıntılar ihracat yapmakta üreticinin elini kolunu bağlıyor. Bir diğer husus ise diğer devletlerin modern tarım sayesinde girdi maliyetlerini en aza indirerek rekabet ortamında ayakta kalmaları. Komisyon raporunun verilerine göre biçerdöverlerin yüzde 65'i hasat yapmaya uygun değil.

ELMACILIĞIN SORUNU

Raporda elmacılığının sorununun, ürünün yurt dışına satılmakta zorlanılması olarak belirtildi. Yaş elma ihracatı 80 bin ton civarında olurken Rusya Federasyonunun her yıl 1 milyon 200 bin ton elma ithal ettiği vurgulandı. Elmanın yurt dışına pazarlanmasında en önemli engelin ilaç kalıntısı olduğu belirtilirken, Ispartalı üreticilerin elma iç kurdu ve karaleke hastalıklarına karşı meyve üretim döneminde 22 - 28 defa ilaç kullandıkları ifade edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meyveciliği ilaç kalıntıları vuruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN