Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Altgeçit bakımı pis koku yayıyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde Mustafa Akaydın dönemi ile ilgili incelemeler devam ediyor. Son olarak altgeçit bakım ve onarım işinin fahiş fiyatlara yaptırıldığı belirlendi

Giriş Tarihi: 12.6.2014
Antalya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Mustafa Akaydın'ın görev süresi boyunca yaptığı ihaleleri inceleyen yetkililer, hizmet alımlarına ödenen yüksek meblağlar karşısında şaşkınlık yaşamaya devam ediyor. Geçmiş yıllarda hizmet alımlarına yansıyan rakamları mercek altına alan yetkililer, 2011 yılında alt geçitlerin bakımına ödenen ücretler ile 2014 yılında ödenenler arasında büyük bir uçurum olduğunu ortaya çıkardı.

303 BİN LİRA

Mustafa Akaydın'ın Falez 1-2-3, Şarampol, Güllük, Meydan, Mevlana altgeçitlerinin duvarları ile yaya korkuluklarının temizliğinin yapılıp boyanması için fahiş fiyatlı bir ihale gerçekleştirdiği belirlendi. 2011 yılında yapılan ihale kapsamında Menderes Türel'in ilk başkanlık döneminde hizmete açılan alt geçitlerin bakım ve onarımı için 655 bin 795 liralık bir maliyet belirlendiği, ihaleyi ise 303 bin lira bedel ile bir inşaat firmasının kazandığı öğrenildi.

SORU İŞARETİ

Belediyedeki yüksek maliyetli hizmet alımına ilişkin gerçekler, söz konusu alt geçitlere yeniden onarım yapılmak istenince ortaya çıktı. Yeni yönetim korkuluklarının onarılıp, boyasının yenilenmesi işini 45 bin lira gibi düşük bir bütçe ile gerçekleştirince geçmiş yıllarda aynı iş için ödenen yüzbinlerce lira para kafalarda soru işareti yarattı. 2011 yılında onarım için belediyenin kasasından 303 bin lira gibi bir rakam çıkarken, 2014 yılında aynı bakım işinin 7 kat daha düşük bir maliyetle yapılması, dikkatlerin Akaydın dönemine ait diğer hizmet alımları üzerinde yoğunlaşmasına neden oldu. Yetkililerin Büyükşehir'in geride kalan 5 yılına ait evrakları büyük bir titizle incelendiği ve bu tür fahiş fiyatlı ihaleleri tek tek belirlediği aktarıldı. İncelemeleri yürüten yetkililerin bu tür yüzlerce tespit yaptığı öğrenildi.

PEŞKEŞ İDDİASI
Akaydın döneminde yapılanları savurganlık ve peşkeş olarak nitelendiren AK Parti İl Başkanı Mustafa Köse, "Neresinden tutsanız belediye dökülüyor. Yapılan birçok işin ayrıntısına baktığımızda çok ciddi bir savurganlığın olduğunu, maalesef peşkeşin olduğunu görüyoruz. Belediyenin hangi kurumuna hangi şirketine bakarsanız bakın o dönemde bu milletin parasının bir yerlere aktarılmış olduğunu görüyorsunuz. Vatandaşa gitmesi gereken hizmetler gitmedi. Bu gün bir takım tartışmaların etrafında dönüyorsak bu gelinen nokta sevindirici. Çünkü Antalya bir hizmet görüyor. Dün yapılmayan hizmetler bu gün AK Partili bir belediye başkanı olduğu için, Menderes Türel bunlara izin verdiği için yapılıyor" dedi. Belediyenin ve kuruluşlarının Akaydın döneminde çok ciddi zararlara uğratıldığına dikkat çeken Köse, "Tabiri caiz ise belediye çiftlik gibi kullanılmış, bir takım yandaşlara peşkeş çekilmiş, belediyenin rantı aktarılmış. Vatandaşa hizmet edildi mi buna hiç bakılmamış. Bu mantık ile belediyecilik yapabilmeniz mümkün değil.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Altgeçit bakımı pis koku yayıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN