Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hal Kayıt Sistemi kaybı önleyecek

Giriş Tarihi: 12.6.2014

Antalya'da Hal Kayıt Sistemi'ni tanıtan Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, dünyada ilk olan sistem ile Türkiye'de yıllık 50 milyar liralık zaiyatın önleneceğini söyledi

Türkiye'de Hal Kayıt Sistemi ve Ürün Künyesi Uygulaması ile tarladan sofraya ticarette güven dönemi başladı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Hal Kayıt Sistemi ile sebze ve meyvenin kayıt altına alınacağını belirterek, bu sistemin dünyada ilk olduğunu, ürüne verilen kimlikle birlikte yılda 50 milyar lirayı bulan zayiatın önüne geçileceğini söyledi. Hal Kayıt Sistemi Tanıtım Toplantısı, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın katılımıyla Antalya Rixos Dowtown Otel'de gerçekleştirildi.

77 MİLYONU İLGİLENDİRİYOR

Bakan Yazıcı, Antalya'nın pek çok özelliğinin yanı sıra Türkiye'nin sebze meyve bahçesi olduğunun altını çizdi. Hal Kayıt Sistemi'nin tam manasıyla uygulanmaya başlaması vesilesiyle toplantının Antalya'da olmasını tercih ettiklerini ifade eden Bakan Yazıcı, sistemin hem sebze ve meyve ticareti sektörü, hem bu işin ticaretiyle uğraşanları hem de 77 milyon sebze ve meyve tüketicisini ilgilendirdiğini vurguladı. TÜİK 2013 verilerine göre yıllık 28 milyon ton sebze, 19 milyon ton da meyve üretimi yapıldığını belirten Yazıcı, 47 milyon tonluk sebze ve meyve üretiminin toptancı ölçeği dikkate alındığında, parasal değerinin de 75-80 milyar lira olduğunu kaydetti. Üretilen sebze ve meyvenin yaklaşık yüzde 25'inin ambalaj ve nakliye dolayısıyla tüketiciye ulaşmadan çöpe gittiğini ifade eden Yazıcı, çöpe giden meyve ve sebzenin parasal değerinin de 20 milyar lira olduğunu bildirdi.

KAYIT DIŞI ENGELLENECEK

2013 rakamları itibariyle meyve ve sebzede 950 milyon lira ithalat, 7 milyar lira dolayında da ihracat olduğunu söyleyen Bakan Yazıcı, "İhracatı çıkarttığımızda, sanayinin kullandığı meyve ve sebzeyi de bir yana bıraktığımızda geriye kalan yüzde 70'i kayıt dışı. Bunun da parasal değeri 30 milyar lira. 20 milyar lira çöpe giden, 30 milyar lira da kayıtdışı olmak üzere toplamda 50 milyar liralık bir değer var ortada. Kayıtdışı miktarı ekonomiye kazandırmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

GÜVENLİ VE ŞEFFAF BİR BORSA

Yapılan yeniliklerin başında tamamlanan ve hizmete giren Hal Kayıt Sistemi'nin çok önemli olduğunu kaydeden Bakan Yazıcı, şunları söyledi: "Hal Kayıt Sistemi tüm toptancı hallerini, ulusal düzeyde tek bir platformda birleştirerek; sebze ve meyve ticaretindeki üretimi, üretilen malın arzını ve arz edilen mala olan talebi güvenli ve şeffaf ortaya koyan ulusal tek bir borsa fonksiyonu icra edecektir. Kars'taki tüccar Mehmet, Antalya'daki tüccar Ahmet'in veya üretici örgütünün, komisyoncunun elindeki malı; kalite sınıflarına, miktarına ve fiyatına göre görebilecek ve alım kararını çok daha güvenli verebilecektir. Yine Antalya'daki komisyoncu veya tüccar, elindeki domatesi tüketim bölgesi hallerindeki tüccara, komisyoncuya veya hal dışındaki perakendeciye daha güvenli ve hızlı bir şekilde sunabilecek. Biz komisyoncunun, tüccarın sunumunu, hal işletmesinin faaliyetlerini, perakendecinin ticari faaliyetlerini izlenebilir ve sorgulanabilir bir hale getirdik."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hal Kayıt Sistemi kaybı önleyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN