Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TARİHE SAYGI

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan temizlik ve bakım seferberliği, Antalya'nın tarihi ve turistik değerlerinin yeniden gün yüzüne çıkmasını sağlıyor

Giriş Tarihi: 13.6.2014
Antalya Büyükşehir Belediyesi, büyük tarihi öneme sahip Kaleiçi surlarının temizlenmesi için çalışma başlattı. Park ve Bahçeler Şube Müdürlüğü, Antalya'nın en önemli cazibe merkezlerinden biri olan bölgeyi temizlemek için seferber oldu. Büyükşehir Belediyesi Koruma Uygulama ve Denetim Şube Müdürlüğü (KUDEP) arkeologları eşliğinde yapılan temizlik çalışması 15 gün sürecek. Temizlik ekipleri, surlardaki bitkileri temizleyerek, gizli kalan tarihi gün yüzüne çıkaracak.

OSMANLI TUĞRASI

Kaleiçi'nde bulunan tarihi surların Bizans döneminden Osmanlı dönemine kadar birçok devrin izlerini taşıdığına dikkat çeken Büyükşehir Belediyesi Arkeologu Onur Nugay, "Geçmiş dönemde surlara ve tarihi değerlerin bakımına yönelik yeterli çalışmalar yapılamamıştı. Burası kanayan bir yaraydı. Temizlik çalışmaları başladıktan sonra bitki örtüsü altında kalan tarihi değerler tek tek gün yüzüne çıkmaya başladı. Surlar üzerine işlenmiş olan Osmanlı tuğrası bu temizlik çalışmaları ile birlikte tekrar ortaya çıkmış oldu" dedi.

HIDIRLIK KULESİ

Temizlik çalışmalarının ardından surların restorasyonuna başlamayı amaçladıklarını aktaran Nugay, Kaleiçi'nde ilk defa bu kadar kapsamlı bir temizlik çalışması başlatıldığını vurguladı. Üç Kapılar'da yapılan çalışmalar sırasında yabanı otların örttüğü tarihi önemi yüksek olan Tapınak Şövalyeleri'ne ait çatallı haç bulunduğuna dikkat çeken Nugay, "Antalya'nın bir başka tarihi değeri olan Hıdırlık Kulesi'nin de restorasyonunun yapılabilmesi için çalışmalar başlatıldı. Çalışmaların sona ermesinin ardından kule ziyarete açılarak turizme hizmet verecek" şeklinde konuştu.

İLERİYE DÖNÜK ÇALIŞMA
Seçimlerin ardından tarihi Saat Kulesi, Üç Kapılar, sur dipleri ve Hıdırlık Kulesi'nde temizlik çalışmaları yaptıklarını belirten Park ve Bahçeler Şube Müdürü Ahmet Önder Çetin, çalışmaların hızla devam edeceğini ifade ederek, "Sadece bu günü kurtarmak adına çalışmalar yapmıyoruz. Temizlenen bölgelerin uzun süre bakımlı kalabilmesi için helbesit adı verilen bir çalışma yapıldı. Böylelikle yabancı ot ilaçlaması yapılan yerlerde yeniden otlanmanın önüne geçilecek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TARİHE SAYGI
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN