Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sıramı bekliyorum

Antalyaspor'a başkanlık için adı geçen ancak aday olmadığı halde suçlanan Deniz Karataş, yaşanan gelişmeleri SABAH Akdeniz Editörü ve Spor Sorumlusu Murat Özgen'e anlattı

Giriş Tarihi: 15.6.2014
Antalyaspor'un son iki genel kurulunda adı başkan adayı olarak geçti. Evet, bu anlamda çalışma yaptı ama ne geçen sene ne de bu sene kendisi hiç resmen 'Ben adayım' demedi. Aday da olmadı. Kamuoyunda oluşan algı ise farklı. 'İki kez aday oldu, son gün çekildi' diyenlerin aksine 'Ben başkan adayı olmadım ki çekileyim' diye konuşuyor. İşte ilk kez bu kadar kapsamlı konuşan ve tüm yaşadıklarını anlatan Deniz Karataş.

İKİNCİ BİR TAKIMIM ASLA OLMADI

"İş dünyasında tanınan, sevilen başarılı biri olmanıza rağmen spor dünyası bir yıldır sizin adınızı daha çok ve belki de ilk kez duymaya başladı. Nereden çıktı bu Antalyaspor aşkı?"
diye sorarak başlıyoruz röportaja. Deniz Karataş'ın gözleri dalıyor ve başlıyor anlatmaya: "Bugün değil elbette. Daha ilkokul çağlarımda Namık Kemal İlkokulu'nda öğrenciyken babamın beni maça götürmediği zamanlarda kaçarak gider, Atatürk Stadı'nın çevresinde bulunan apartmanların zillerine basar, biri açsa da çatısına çıkabilelim diye dua ederdik. En kötü ihtimal devre arasında kapılar açılır da hayallerimizdeki takımı izleriz diye fırsat kollardık. Demir kapıları zorlardık. O zamanlar stat dolu olurdu, bilet de yer de bulamazdınız. Aralardaki merdivenlere oturur, birisi çıkacağında kalkmak zorunda kalırdık, bir gözümüz maçta diğer gözümüz poliste olurdu. Çünkü merdivene oturmamızı istemezdi, e yer yok? Hayatımda hiç başka takım tutmadım zaten. Benim ikinci takımım hiç olmadı. Antalya'da doğarken Antalyasporluydum, bugün de öyleyim, ölürken de öyle olacağım!"

KENTE BORCUMUZ VAR


Peki başkanlık konusu nereden çıktı birdenbire?
Birdenbire olur mu? Yıllardır aklımda. Ancak kendimi şimdi hazır hissettim. Ailemden bana geçen bir iş temposuyla; Antalya'nın neredeyse her mahallesinde inşaat yaptık. Baba tarafım Aksulu, anne tarafım Geyikbayırlı, yani bir taraf şehrin batısı diğer taraf doğusu. Ben de Konyaaltı'da doğdum. Köylerimizde bile ciddi yatırımlar yaptık. Aile büyüklerimiz arsasıyla birlikte cami yaptırmış okul yaptırmış, eğitim merkezleri, külliyeler yaptırmış, memleketine olan vefa borcunu böyle ödemiş. Ben de Antalyamızın en büyük markasına hizmet etmek arzusundaydım. Bu memleketten kazandığımla bu memleketin en büyük markasına faydam olsun istedim. İş dünyasında 20 yıldır STK'larda görev alıyorum. Görev yaptığım her alanın başında Antalya yazar. Hepsi kendi çapında bir marka. Bunların içinde Antalyaspor da olsun istiyorum.

SEÇİMDEN ÖNCE GÖRÜŞTÜM

Seçimden önce Gültekin Gencer ile görüştünüz mü?
Evet görüştüm. Genel Kurul kararı aldıklarını açıkladıktan sonra aradım kendisini. Her şeye rağmen kulübümüze hizmet etmek istedi ama olmadı. Hizmetleri için teşekkür ettim. Yanımda 5-6 arkadaşım da vardı konuşurken. Kendisine, 'Aday olacak mısın' diye sordum. 'Ben istifa etmedim ki. Daha iki yıl görev başındayım' dedi. Oysa ki o basın toplantısında 'Aday çıkarsa ben yokum' demişti. 'Sen de gel benim listeme gir' dedi. Ben de kendisine, 'Beni ilk sıraya başkan olarak yazsan, kendini de 19'uncu sıraya yazsan olmaz' dedim. Geçen sene de aynı teklifine olumsuz cevap vermiştik."
Peki ama kamuoyundaki algı neden? Reklam yaptığınız, hatta son günlerde şov yaptığınız söyleniyor?
Her şeyi açıkça anlattım. Ben iki seçimde de başkanlığa aday olmadım. Benim reklam yapma ihtiyacım var mı sizce? Başkanı olduğum İnşaat Müteahhitleri Derneği'nin 3 bin 100 üyesi var. Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısıyım. Kime reklam yapmalıyım sizce? Şov işine gelince. Bunu bana söyleyen kişi, bunu en son söylemesi gereken kişi aslında. O yüzden cevap vermem ve bu konuda asla polemiğe girmem."

BEN ALMAYA DEĞİL VERMEYE GELİRİM

Mevcut Başkan kendi listesindeki isimleri aradığınızı ve olumsuz telkinle akıllarını çeldiğinizi söylüyor?
Mevcut yönetimdeki arkadaşların birçoğu ile tanışırım. Kimi ile ortaklığımız, ticari ilişkilerim var. Ancak hiç kimse 'Bu yönetime girersen ticari hayatın tehlikeye girer' gibi bir telkinde bulunduğumu söyleyemez. Kendi ölçülerinde hepsi kendilerini kanıtlamış insanlar. Bunu söyleyen kişi, en başta kendi çalışma arkadaşlarını küçümsemiş olur. Ben seçilmiş yönetime saygı duyarım. Görev onların. Tek isteğimiz Antalyaspor'u layık olduğu yere taşımaları, hak ettiği gibi yönetmeleri. Ben artık herkes gibi bir Antalyaspor taraftarıyım. Hizmet sırası bize gelirse, elimizi taşın altına koymaktan çekinmeyiz. Biz almak için değil, vermek için gelenlerdeniz.

ARKADAŞINA GÖNDER
Sıramı bekliyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN